Kraków - Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019


Kraków - Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019

 

Kraków został Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019. W ścisłym finale miasto walczyło o to miano z Lizboną, jednak ostatecznie Europejska Akademia Gastronomiczna uznała, że to miasto Kraka zasługuje na ten tytuł.

 

Kraków - miasto imprez kulinarnych

 

W tym mieście chyba nie ma miesiąca, w którym to nie odbywałaby się jakaś impreza kulinarna. Warto tu wspomnieć choćby o Małopolskim Festiwalu Smaku, na którym prezentują się regionalni producenci miodów, serów oraz wędlin działający na niewielką skalę; czy o Akcji Rekomendacji Krakowskich Restauracji, gdzie to w ostatniej edycji zostało wyróżnionych aż 120 restauratorów.

 

Restauracje z Krakowa można znaleźć na wielu kulinarnych szlakach, a wiele z nich otrzymuje wyróżnienia od najważniejszych krytyków kulinarnych światowej klasy. Przykładowo, 26 obiektów otrzymało wyróżnienie przewodnika Michelin, 61 trafiło do “żółtego przewodnika” Gaullt&Millau, a 8 rekomendował Slow Food Polska. Wcale nie dziwi nas ten sukces, ponieważ Kraków słynie z dobrych przepisów, najwyższej jakości produktów pochodzących od lokalnych dostawców, a także z gościnności.

 

 

Obwarzanek - symbol miasta

 

Kulinarnym symbolem miasta Krakowa jest niewątpliwie obwarzanek. Niemal na każdej ulicy można spotkać charakterystyczny niebieski wózek wypełniony po brzegi obwarzankami lub jak kto inny woli - preclami. Są to skręcone w okrąg chlebki z chrupiąca skórką posypane różnymi dodatkami. Choć moda wymusiła najróżniejsze wersje smakowe, to wciąż można spotkać trzy podstawowe warianty: z solą, z makiem i sezamem.

 

Kraków to nie tylko obwarzanki, tutejsi szefowie kuchni opanowali do perfekcji przepisy na pierogi w najróżniejszych wersjach smakowych! I te tradycyjne np. z kapustą i grzybami, z mięsem i na słodko z białym serem czy owocami; i te w bardziej wyszukanych i wytrawnych wersjach jak: ze szpinakiem, kaczką i śliwkami czy dynią.

 

Czy wiedziałeś, że Krakowskie tradycje street foodowe sięgają średniowiecza? Ówcześni mieszkańcy miasta mogli spotkać faryny, przenośne stragany, z prostą żywnością. Przysmakiem XVII wiecznych mieszkańców była natomiast “maczanka po krakowsku”, która obecnie przeżywa renesans popularności.

 

Kalendarz imprez kulinarnych w Krakowie

 

2019 rok dla Krakowa będzie rokiem pod znakiem imprez kulinarnych. Zaplanowano m.in.: Kongres Gastronomiczny dla specjalistów i pasjonatów sztuki kulinarnej z całego świata; spotkania restauratorów wyróżnionych gwiazdkami przewodnika Michelin; czy akcję „wirtualne gotowanie”, które będzie polegać na na równoczesnym przygotowaniu dań kuchni krakowskiej i polskiej w różnych restauracjach, a to wszystko będzie można śledzić za pośrednictwem internetu.

 

Natomiast amatorzy turystyki kulinarnej powinni szczegółowo zaplanować pobyt w Krakowie już teraz! Kwiecień i maj, to wspomniane już Święto Obwarzanka; czerwiec to wyjątkowo bogaty w imprezy miesiąc, będziemy wówczas uczestniczyć w Święcie Chleba, Jarmarku Świętojańskim czy cyklu poświęconym Polskim Skarbom Kulinarnym (powtórka imprezy w listopadzie); lipiec i sierpień to czas pikników pod chmurką, a w sierpniu - Festiwal Pierogów; w listopadzie natomiast może zaszumieć w głowie od Młodego Wina.

 

Kalendarz imprez kulinarnych 2019 jest dość napięty, a program bogaty w różnorodne smaki i aromaty, dlatego już teraz otwórz swój kalendarz i zanotuj najlepszy termin na podróż do Krakowa!

 

Kalendarz imprez:

- Kwiecień/maj: Święto Obwarzanka

- Czerwiec: Polskie Skarby Kulinarne

- Czerwiec: Święto Chleba

- Czerwiec: Jarmark Świętojański - ścieżka kulinarna

- Lipiec- sierpień: Pikniki Krakowskie

- Sierpień: Festiwal Pierogów

- 9-11 listopada: Festiwal Młodego Wina

- Listopad: Polskie Skarby Kulinarne

 

 

Belle Epoque Residence Kraków

 

Rynek Główny, na którym będzie odbywać się większość imprez kulinarnych jest oddalony od naszego obiektu o jakieś 600 m. To znaczy, że zaledwie w kilka minut znajdziesz się w centrum wydarzeń! Posiadamy 29 stylowo urządzonych apartamentów: typu studio, z oddzielną sypialnią, czy z antresolą. W każdym apartamencie znajduje się kompleksowo wyposażony aneks kuchenny, dzięki czemu nie musisz zastanawiać się nad tym, co ze sobą zabrać.

 

Działamy na zasadach hotelowych, w związku z tym mamy recepcję czynną od 8:00 do 22:00. Dodatkowo oferujemy darmowe Wi-fi, saunę i mini siłownię. Jeśli masz ochotę na tradycyjne śniadanie, możesz je u nas zamówić. Do apartamentów serwujemy śniadania: kontynentalne, na słodko, wegetariańskie, wegańskie i bezglutenowe. Poniżej, jeden z naszych przykładowych apartamentów. Jeśli chcesz zobaczyć inne, kliknij w link poniżej.

 

Belle Epoque Residence Kraków

 

9,4 - to ocena przyznana nam przez booking.com za rok 2018 na podstawie wystawionych opinii Gości, którzy nocowali w naszych apartamentach.

 

Zarezerwuj apartament w Krakowie

 

2019 rok to idealny moment na podróż do Krakowa choćby ze względu na to, by poznać tutejsze smaki, uczestniczyć w bogatym życiu kulturalnym czy poznać mieszkańców tego miasta, zawsze miłych i życzliwych.

 


Powrót do bloga