Zakopane - kiedy najlepiej jechać?


Zakopane - kiedy najlepiej jechać? To pytanie dręczy każdego, kto planuje podróż do tego miasta. Niezależnie od tego czy chcesz przyjechać do Zakopanego na weekend czy chcesz spędzić tutaj ferie czy też wakacje... musisz odpowiedzieć sobie na proste pytanie. Co chcę robić w Zakopanem? Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależało ustalenie odpowiedzi na pytanie numer jeden! Zakopane - kiedy najlepiej jechać?

 

Każdy z nas szuka w Zakopanem zupełnie czegoś innego. Dlatego udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie ma najmniejszego sensu. Jedni chcą chodzić po szlakach, inni zdobywać szczyty, jeszcze inni nie wyjdą poza teren Zakopanego, jeszcze inni przyjadą z dziećmi, inni marzą o romantycznym weekendzie we dwoje… można tak mnożyć w nieskończoność.

 

Jednak możemy Ci zaproponować pewien klucz, którym możesz się kierować przy wyborze najlepszego czasu dla Ciebie na podróż do Zakopanego!

 

Pogoda w Zakopanem

Jeśli ktoś uważa, że pogoda długoterminowa w górach się sprawdza, to może od razu zapomnieć o planowaniu wyjazdu z dużym wyprzedzeniem. Takie przewidywanie pogody sprawdza się niezwykle rzadko i często powoduje frustracje po przyjeździe, bo miało być słońce, a pada deszcz. (O tym co robić w Zakopanem, gdy pada deszcz przeczytasz w naszym artykule). 

 

Dlatego zamiast patrzeć w przyszłość, lepiej cofnąć się i popatrzeć na statystyki pogodowe z ubiegłych lat. Wtedy możesz mniej więcej spodziewać się określonej pogody. Dużo prościej zaplanować wyjazd z krótkim wyprzedzeniem, wtedy pogoda raczej się sprawdza. Choć i tak zdarza się, że pogoda zmienia się w ostatniej i zamiast deszczowego weekendu mamy przepiękną słoneczną aurę.

 

Zima w Zakopanem

Zima, to prawdziwie śnieżna uczta dla fanów białego szaleństwa. Wyjazd na narty i snowboard jest wskazany! Temperatury są niskie, śniegu jest dużo, czasem nawet za dużo. Koniecznie trzeba uważać podczas górskich eskapad. Dni są krótkie, pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, istnieje zagrożenie lawinowe. Bez odpowiedniego sprzętu (raki, czekan) lepiej się nie wypuszczać na trudniejsze szlaki. O ile drogę na Morskie Oko można pokonać bez większych problemów, to w dalsze rejony już lepiej się odpowiednio przygotować. Wyprawa w góry zimą to nie przelewki!

 

Na terenie Zakopanego nie brakuje też innych zimowych atrakcji. Warto tu wspomnieć chociażby o Snowlandii Śnieżnym Labiryncie. Kompleks powstaje zwykle na przełomie grudnia i stycznia, czyli w momencie gdy w Zakopanem jest już całkiem sporo śniegu, a temperatura spada poniżej 0. Wówczas ze śnieżnych klocków powstają: baśniowy zamek oraz śnieżny labirynt. Zimą niesamowitą atrakcją jest również przejażdżka kuligiem. 

 

 

Turyści - zimą Zakopane przeżywa wzmożony najazd turystów spragnionych nie tylko narciarskiego i snowboardowego szaleństwa ale i zimowych atrakcji. To czas Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra, Karnawału i również czas ferii zimowych (czas wolny od nauki). Zwykle ferie zimowe trwają od stycznia do niemal końca lutego. Również ceny noclegów są jednymi z najwyższych, począwszy od okresu Świąt Bożego Narodzenia aż do końca ferii. Później, bliżej wiosny wraz z topniejącym śniegiem, topnieją również ceny.

 

Wiosna w Zakopanem

Wiosna to piękny okres w Zakopanem. Jej pierwsze oznaki zaczynają się od krokusowych dywanów wyłaniających się w dolinach na przełomie marca i kwietnia. Wiosna swoje apogeum osiąga w maju. Choć doliny się zazieleniły, to wcale nie oznacza, że sezon narciarski minął… wręcz przeciwnie. Zima w górach nadal trwa i ma się świetnie. O ile do końca kwietnia można jeszcze pojeździć na nartach, to śnieżna pokrywa na szlakach utrzymuje się czasem do lipca!

 

Wiosna zachęca do spacerów. Rekordy popularności biją doliny, w których można podziwiać krokusowe kobierce: Dolina Chochołowska, Polana Kalatówki, Wielka Polana Małołącka, Dolina Lejowa, Rusinowa Polana. Wiosna to idealny czas na chodzenie i podziwianie budzącej się do życia natury.

 

 

Turyści - w tym okresie Zakopane jest niemal puste. Natężenie spada zwykle po feriach i utrzymuje się aż do końca czerwca (czyli początku wakacji), z wyjątkiem długich weekendów i Świąt Wielkanocnych. Mało turystów, krótsze kolejki do atrakcji turystycznych, zdecydowanie niższe ceny. Naprawdę warto przyjechać w tym okresie do Zakopanego, zwłaszcza jeśli nie lubisz tłumów!

 

Lato w Zakopanem

Wakacje, długie dni, a więc i dłuższe wycieczki po górach. To też najcieplejszy okres w Zakopanem, choć lubi być też mokry i burzowy, zwłaszcza w lipcu. Dlatego w tym okresie trzeba się liczyć z nieco gorszą pogodą na szlakach i mieć się na baczności, co więcej, w wyższych partiach gór można się natknąć na resztki śniegu. Sierpień pod względem pogody jest dużo stabilniejszy. Góry prezentują nam się wówczas w swojej najpiękniejszej okazałości.

 

Gdy dopadnie Cię gorsza pogoda i nie wiesz, co robić w Zakopanem gdy pada deszcz, możesz przeczytać nasz artykuł lub skorzystać z innych atrakcji Zakopanego takich jak: Aqua Park, ogromnej oferty SPA zakopiańskich hoteli; możesz też odwiedzić: Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Willa Koliba, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego i Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza - Willa Harenda, Muzeum Karola Szymanowskiego - Willa Atma, Dom do góry nogami, Galeria Władysława Hasiora czy Teatr im. St. I. Witkiewicza itd. itp. Dzieci będą natomiast zachwycone wizytą w Papugarni czy Muzeum Figur Woskowych.

 

 

Turyści - w okresie wakacyjnym Zakopane przeżywa kolejne oblężenie turystyczne. Zaczynają się tworzyć kolejki do atrakcji turystycznych, dłużej też trzeba czekać na stoliki w restauracjach na Krupówkach. W sierpniu Zakopane przeżywa prawdziwe oblężenie turystów z całego świata.

 

Jesień w Zakopanem

To najbardziej kolorowa pora roku w Zakopanem (koniec września / październik). Kiedy przyjedziesz w tym okresie w góry, zakochasz się bez pamięci i zrozumiesz co znaczy określenie - złota polska jesień! Choć góry zachwycają feerią barw, to wybierając się na szlaki warto zaopatrzyć się już w cieplejszą odzież (golf, rękawiczki, termo gacie - to podstawa). Dni stają się coraz krótsze, więc trzeba wcześniej wracać ze szlaków. To też moment, kiedy w górach zaczyna się zima.

 

Nie podziwiać jesieni w górach to grzech. Te niesamowite kolory. Spacery po górskich szlakach są zdecydowanie wskazane, w niższych partiach widoki będą zdecydowanie bardziej zachwycające. Jeśli pogoda się zbuntuje, to tak jak w lecie można korzystać ze wszystkich dodatkowych atrakcji Zakopanego.

 

 

Turyści - podobnie jak wiosną, ilość turystów gwałtownie spada też jesienią. Łatwiej wówczas o nocleg w korzystnej cenie, brak kolejek do atrakcji turystycznych czy wolne stoliki w restauracjach. Jeśli więc liczysz na mniejsze natężenie ruchu, jesień jest dla Ciebie.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł choć odrobinę odpowiedział na pytanie “Zakopane - kiedy najlepiej jechać?”, a jeśli nie, to może choć trochę pomoże wybrać odpowiedni moment na podróż do tego miasta.

 

---

 

Noclegi Zakopane

Apartamenty ApartArt Zakopane

 

     

                                                   Willa Motylek                                                                                                                          Apartamenty Smrek

 


Powrót do bloga