Jakie zabytki warto odwiedzić z dziećmi w Krakowie.


Jakie zabytki warto odwiedzić z dziećmi w Krakowie.

Jeśli zastanawiacie się jak wykorzystać pierwsze ciepłe dni i miło spędzić czas wraz z rodziną, mamy odpowiedź. Wiosna to idealny czas na wycieczkę z dziećmi do Krakowa! Miasto Królów Polskich oferuje cały wachlarz atrakcji, które idealnie sprawdzą się dla najmłodszych. Od zabytków historycznych, parków, lasów, skwerów, po ciekawostki historyczne, które warto zgłębić podczas wycieczki na południe Polski. Przedstawiamy pierwszą z dwóch części przedstawiającą propozycję miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Krakowie z dziećmi. 

Jeśli planujecie odwiedzić z dziećmi Kraków na waszej liście zabytków do zwiedzenia nie może zabraknąć poniższych:

Wawel.

Pierwszym punktem na krakowskiej mapie zabytków, obowiązkowo pojawić się musi Zamek Książęcy na Wawelu. Wawel usytuowany jest na wapiennym wzniesieniu, które położone jest na terenach lewobrzeżnej Wisły. Jego wielowiekową historię wiążemy z panowaniem Mieszka I i jego następców, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Jako siedziba królów polskich miał duże znaczenie polityczne oraz chrześcijańskie, o czym świadczy rozbudowana architektura sakralna, której budowę kontynuowali Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały i Bolesław Krzywousty. Przez stulecia Wawel pełnił ważną funkcję w państwie. Jednak wraz z przeniesieniem królewskiego dworu do Warszawy, stopniowo tracił na znaczeniu. Będąc dotychczas główną siedzibą władców Polski, stał się (tylko i aż) miejscem ich koronacji i pochówku królów Polskich. Z pewnością historyczne losy Wawelu trudno będzie zapamiętać najmłodszym, warto jednak, by mali turyści poznali to wyjątkowe miejsce i jego rangę. W muzealnych zbiorach Wawelu udostępnionych dla zwiedzających można podziwiać między innymi: komnaty królewskie, prywatne apartamenty, Zbrojownię czy Skarbiec Koronny.

Będąc na Wawelu, warto odwiedzić jedną z największych świątyń w Polsce - Bazylikę archikatedralną pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława (zwaną Katedrą Wawelską) oraz opowiedzieć historię słynnego Dzwonu Zygmunta, którego dźwięki rozbrzmiewają przy okazji ważnych dla kraju wydarzeń. Dzieciaki z pewnością ochoczo dotkną jego serca. Zgodnie z przesądami gest ten przynosi szczęście. Pęknięcie serca dzwonu oznacza natomiast pecha. Warto wspomnieć, że serce Dzwonu Zygmunta pękło już kilkukrotnie. Dotychczasowe niedomagania sprawiły, że obecnie słynny Zygmunt bije już tylko przy okazji najważniejszych wydarzeń.

Rynek Główny.

Granice krakowskiego Rynku wytyczono w połowie XIII wieku. Dziś śmiało można powiedzieć, że krakowski Rynek Główny to prawdziwe centrum życia miasta. Nieodłączną częścią krakowskiego rynku są słynne już dorożki, krakowskie kwiaciarki, rozstawieni sklepikarze, sprzedający obwarzanki w charakterystycznych wózkach, których historię i znaczenie dla Krakowa dzieciaki mogą zgłębić w muzeum Obwarzanka. Dla dzieci i nie tylko, dużą atrakcją jest karmienie gołębi ziarnem. Bliskość i obserwacja tych ptaków, ich gruchanie i tańce godowe to jedno niezapomnianych chwil z pobytu w Krakowie.  .  Szelest skrzydeł i szeroka gama wydawanych dźwięków przez te charakterystyczne ptaki od lat unosi się nad perłą w koronie Krakowa, czyli Rynkiem Głównym.   

Sukiennice i podziemne Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 

Wizytówką krakowskiego Rynku są Sukiennice. To podłużna budowla, która powstała w celach towarzysko - handlowych, zwieńczona została bardzo charakterystycznym dachem, zwanym attyką polską. W przeszłości w krakowskich sukiennicach handlowano przede wszystkim materiałami, z czasem pojawiły się też inne towary. Pierwotnie zbudowane kramy sukienne nie przetrwały. Gmach jednak odbudowano. Dziś Sukiennice to miejsce, w którym można kupić różnorodne pamiątki z pobytu w Małopolsce, a także biżuterię oraz wyroby ze szkła, bursztynu czy drewna.

Budynek Sukiennic podzielony jest na trzy kondygnacje. Na parterze znajduje się część handlowa, na pierwszym piętrze - Galeria Malarstwa Polskiego. Pod ziemią natomiast powstał oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, do którego koniecznie musicie zabrać swoje dzieci.

Barbakan.

Będąc w centrum Krakowa koniecznie pokażcie dzieciom ten niezwykły obiekt! Barbakan, stanowił niegdyś element fortyfikacji miejskich Krakowa. Dziś mieści się w nim oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Przy planowaniu wycieczki warto sprawdzić kalendarium, aby w czasie zwiedzania obejrzeć pokaz dworskich tańców lub walczących rycerzy. 

Zwiedzając historyczne miejsca w Krakowie nie zapomnijcie o opowiedzeniu kilku zdań o nich swoim dzieciom. Wycieczka będzie nie tylko ciekawa i ekscytująca, ale również edukacyjna. Wśród ciekawostek historycznych o Krakowie nie może zabraknąć opowieści o Smoku Wawelskim i dzielnym krakowskim Hejnaliście, czy historii zawieszonego na sukiennicach miecza. 

Smok Wawelski.

Jeżeli Wasze dzieci nie boją się bajek o smokach, ta opowieść o Smoku Wawelskim na pewno im się spodoba. Jeśli wierzyć legendom, podziemia góry, na której wzniesiono Zamek Królewski, zamieszkiwał niegdyś ziejący ogniem Smok. Mityczny stwór - ciemiężyciel mieszkańców Krakowa, który spotkał godnego siebie przeciwnika – Szewczyka Dratewkę. Pewnego dnia bohater miejskiej legendy, nieustraszony Szewczyk poczęstował smoka baranem nafaszerowanym siarką. Ten, nic nie przeczuwając, zjadł z apetytem smakowity kąsek i poszedł nad Wisłę ugasić pragnienie. Pragnienie nie ustawało, więc pił wodę do momentu, aż pękł. Dziś zostało po nim tylko wspomnienie i pamiątka w postaci rzeźby ziejącej ogniem, pod którą dzieci z pewnością zechcą sobie zrobić zdjęcie.

Legenda o wiszącym w sukiennicach nożu.

Legenda za sprawą której w Sukiennicach wciąż wisi nóż opowiada o dwóch braciach którzy, budowali wieże Kościoła Mariackiego. Młodszy z nich zorientował się, że jego wieża nie będzie tak wysoka, jak wieża starszego brata, więc z zazdrości zabił go tym właśnie nożem. Ogarnięty jednak wyrzutami sumienia, odebrał sobie życie, skacząc z wyższej wieży. Nóż został zawieszony na pamiątkę tragicznego wydarzenia stanowiąc przestrogę przed bratobójczą walką. Legenda jednocześnie tłumaczy, dlaczego wieże kościoła Mariackiego tak bardzo różnią się wysokością[1].

Hejnał.

Kraków to miasto pełne tajemnic, a każda z nich ma swoją historię. Tak jest również w przypadku hejnału, który od lat codziennie grany jest z wieży górującej nad krakowskim Rynkiem.

Na krakowskim Rynku jest pewien nietypowy zegar. Dzieci go nie zobaczą, ale z pewnością usłyszą przy okazji wizyty w Krakowie. Czas odmierza tu hejnał od lat grany na trąbce z wieży Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Charakterystyczna melodia, która płynie po krakowskim Rynku, w pewnym momencie się ucina. I tak codziennie. Co godzinę. Na cztery strony świata. Dlaczego tak się dzieje? Przy okazji wizyty na krakowskim Rynku Głównym możecie opowiedzieć dzieciom historię, pełną chwały i bohaterstwa. Opowiada ona o tym, że dawno temu w 1241 na Kraków najechały hordy wojsk tatarskich. Pewien trębacz, który z mariackiej wieży podziwiał widoki i wypatrywał ewentualnego pożaru, mogącego zagrozić miastu, dostrzegł nacierających Tatarów. Nie myśląc długo, nabrał w płuca powietrza i z całych sił, najgłośniej jak potrafił, zagrał na trąbce, tym samym zawiadamiając nie świadomych niczego mieszczan o niebezpieczeństwie. Niespodziewanie melodia ucichła. Szyję dzielnego trębacza przeszyła tatarska strzała. Na szczęście jego bohaterski czyn nie poszedł na marne. Miasto ocalało, a nieprzyjaciele odjechali z niczym.

Od tamtej pory Kraków się zmienił, urósł, wypiękniał. Jedno jednak pozostało - hejnał i wspomnienie o bohaterze, który poświęcił życie, by ratować mieszkańców krakowskiego grodu. 

Wszystkie najważniejsze miejsca historyczne, które opisaliśmy usytuowane są kilkanaście minut spacerem od Belle Epoque Residence, w której pobyt nie tylko ułatwi poruszanie się po zamkniętej dla ruchu samochodowego części Krakowa, ale i będzie niezwykłym dopełnieniem historycznych przygód, które zapewnicie dzieciom podczas waszego pobytu w Mieście Królów Polskich. 

Wystój Aparthotelu Belle Epoque Residence inspirowany jest belle epoque. Ich inspiracją jest sam budynek, który stanowi odrestaurowana, zabytkowa kamienica z XIX i XX wieku. W budynku nie mogło zabraknąć charakterystycznych dla swoich czasów elementów takich jak drewniane podłogi, eleganckie stiuki, czy zabytkowe meble.  Część apartamentów Belle Epoque Residence posiada okna na ulice skąd rozpościera się widok na zabytkową część miasta. 

Więcej o apartamentach przeczytasz tutaj

Aby zarezerwować pobyt skontaktuj się z nami mailowo pod adresem: biuro@apartart.pl lub telefonicznie pod numerem 12 638 02 12.

Mamy nadzieję, że pierwsza część z naszego cyklu Wam się podobała i przybliżyła możliwości spędzania czasu w Krakowie. W kolejnej części cyklu opowiemy wam o kopcach, parkach i skwerach, które warto odwiedzić podczas wizyty z dziećmi w stolicy Małopolski. 

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga