Przewodnik po Zakopanem

Zakopane rozrywka

Zakopane

To nie tylko pstrokate i tętniące życiem Krupówki, ale miejsce ze swoistą kulturą, sztuką, tradycyjną drewnianą zabudową, regionalnymi potrawami, folklorem oraz ludźmi tu mieszkającymi, a przede wszystkim majestatycznymi Tatrami. Nazywane Zimową Stolicą Polski, kojarzone jest ze skokami narciarskimi oraz szeroko rozumianym narciarstwem.

Wielka Krokiew, skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza rozrywka

Wielka Krokiew, skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza

Najsłynniejsza polska skocznia narciarska, której twórcą jest Karol Stryjeński, to kolebka tej dyscypliny sportu i miejsce wielu sukcesów od momentu jej powstania w 1925 roku. Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest najpiękniejszą na świecie i największą w Polsce naturalną skocznią narciarską. Na przestrzeni prawie 100 lat swojego istnienia skocznia była kilkakrotnie gruntownie modernizowana. Stopniowo zmieniała się także jej infrastruktura. Na niej odbywają się regularnie zawody o Puchar Świata, Puchar Kontynentalny w zimie oraz letnie Grand Prix. Nowoczesna kolej linowa - wybudowana w 2008 roku - wywozi także turystów na Wielką Krokiew, stąd rozpościera się piękny widok na Zakopane i stoki Gubałówki. Obiekt jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, dzięki wybudowanej na szczycie skoczni platformie widokowej.

Oficjalny zimowy rekord w skokach to odległość 147 m (Japończyk Sato Yukiya, 25.01.2020), natomiast nieoficjalny rekord wynosi aż 150 m (Norweg Benjamin Østvold , 13.03.2021).

Jedzenie gastronomia

Jedzenie

Życie pod Tatrami było bardzo ciężkie, ze względu na nieurodzajną glebę i trudne warunki klimatyczne. Bazą w kuchni były głównie ziemniaki, mąka, kapusta i tłuszcz zwierzęcy, stąd trudno tu szukać wyrafinowanych specjałów. Mięso serwowano wyłącznie od święta, a i chleb pieczono i spożywano rzadko, zastępując go plackami i kluskami na bazie ziemniaków. Nabiał był zazwyczaj w postaci żętycy, maślanki czy zsiadłego mleka. Sery owcze przeznaczane były zazwyczaj na sprzedaż, i podobnie jak mięsa, nie jadano ich na co dzień. Mimo, iż kuchnia góralska nie należy do wyszukanych znajduje obecnie rzesze amatorów. Będąc w Zakopanem koniecznie trzeba spróbować pysznych moskoli z masłem, rozpływającego się w ustach ciepłego oscypka z żurawiną, wrzącej kwaśnicy czy baraniny przyrządzanej na wiele sposobów. Góralskie rarytasy możemy degustować w licznych karczmach oraz bacówkach. W tych ostatnich można zaopatrzyć się w różnorodne sery oraz inne przetwory mleczne, np.oscypek, bundz, bryndza, korboce. Warto też sprawdzić kiedy w danej karczmie przygrywa kapela, gdyż góralskie nuty podkreślają smak podawanych przysmaków nawet tak prostych, jak chleb z prawdziwym smalcem.

Budownictwo góralskie zabytki

Budownictwo góralskie

Klasyczny dom góralski jest oczywiście drewniany, budowany ze świerkowych, rzadziej modrzewiowych lub jodłowych "płazów" - pni drzewnych, przeciętych wzdłuż i zestawionych "na zrąb". Szczeliny między belkami uszczelnione były mchem, w późniejszych czasach wełnianką - plecionką z drewnianych wiórów. Dach stromy, kryty gontem, kryjący w środku strych, będący zarazem miejscem przechowywania siana. Dom taki miał dwie izby - "czarną", w której była zarazem kuchnia (najpierw bez komina, a więc dym pokrywał ściany czarnym nalotem, stąd nazwa) i sypialnia oraz "białą" - bez pieca, wykorzystywaną do przechowywania cenniejszych sprzętów, "świętych" obrazów, dokumentów - a zarazem będącą miejscem większych uroczystości rodzinnych. Obie izby oddzielała sień, z tyłu często przylegała do niej komora na sprzęty domowe. Od zachodu, by osłonić chatę od zimnych wiatrów, pod kątem prostym w stosunku do budynku mieszkalnego, usytuowane były zabudowania gospodarcze: obora, stodoła, składzik. Budynek gospodarczy wzniesiony był z gorszego gatunku drewna i kryty nie gontem, tylko "dranicami" - nieheblowanymi deskami. Budynki takie zachowały się do dziś w rejonie starego kościoła zakopiańskiego i przy drodze w kierunku Doliny Kościeliskiej.

 

Na kanwie budownictwa i zdobnictwa podhalańskiego Stanisław Witkiewicz (ojciec) stworzył w latach 90. XIX wieku specyficzny styl w architekturze i sztuce użytkowej – styl zakopiański zwany również stylem witkiewiczowskim.

Domy w stylu zakopiańskim to przeważnie wille lub spore pensjonaty, budowane na zrąb z drewnianych płazów, zazwyczaj usytuowane na skarpie, na wysokiej podmurówce z łamanych kamieni. Budynek był zazwyczaj piętrowy. Z połączenia wysokiej, często rzeźbionej kalenicy ze szczytem strzelały w niebo drewniane pazdury, w formie kielichów kwiatowych. Elementem charakterystycznym była usytuowana pod okapem od południa odkryta weranda, zwana przyłapem. W połaci dachowej lokowano małe facjatkowe pokoiki - wyględy. Projekty Witkiewicza zachowywały wszystkie tradycyjne zdobienia góralskie (rysie, psy, słonecka) i wprowadzały wiele nowych, wymyślonych przez artystę.

Doskonałymi przykładami są: Willa Koliba przy ulicy Kościeliskiej (pierwszy dom wybudowany wg projektu Witkiewicza w stylu zakopiańskim w 1893 r.), Willa Czerwony Dwór, Willa Atma obie przy ulicy Kasprusie, Willa Pod Jedlami przy ulicy Koziniec, Willa Harenda na Harendzie czy Witkiewiczówka na Antałówce.

Sztuka kultura

Sztuka

Zakopane to również sztuka, od tradycyjnego rękodzieła i sztuki ludowej, po twórczość zupełnie współczesną w swej stylistyce. Spotkanie z lokalną ludową kulturą i sztuką, jak i z historią Zakopanego zapewnia Narodowe  Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego  z licznymi filiami, np. Willa Oksza prezentująca sztukę XX wieku, Willa Koliba posiadająca eksponaty prezentujące styl zakopiański, czy też Galeria Sztuki na Kozińcu, i inne. Muzeum dokumentuje osiągnięcia kultury na Podhalu oraz wspiera ochronę Tatr i Podhala.

Ciekawym miejscem zasługującym na odwiedzenie jest Galeria Władysława Hasiora-również funkcjonująca jako filia Narodowego Muzeum Tatrzańskiego. Jest to galeria autorska artysty, prezentująca zbiór ok. 200 jego dzieł. W Galerii Władysława Hasiora znalazły swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, których tworzywem są różnorakie materiały, zwyczajne przedmioty, często rupiecie, które w rękach artysty nabierają nowych znaczeń. Opatrzone metaforycznymi, dowcipnymi, przekornymi tytułami skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką.Władysław Hasior jest również autorem oryginalnych pomników i rzeźb plenerowych. W ich konstrukcji ważną rolę odgrywają ogień, woda i dźwięk. (np: Organy, przełęcz Snozka, Kluszkowce, 1966 r., Rozstrzelanym partyzantom w Kuźnicach 1964 r., czy Ratownikom górskim w Zakopanem (1959)

Tatry – turystyka rozrywka

Tatry – turystyka

Zakopane to przede wszystkim Tatry; szlaki turystyczne, fauna, flora i przepiękne widoki. Każdy, począwszy od początkujących wędrowców, po doświadczonych wspinaczy znajdzie tu trasy dla siebie.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach jest Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Prowadzi do niego szeroka, wygodna droga.

 Kolejnymi łatwymi do zdobycia miejscami są Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska. Ta ostatnia w swoim końcowym odcinku – Polana Chochołowska, wiosną zamienia się w ogromny fioletowy dywan kwitnących krokusów.

Jeśli ktoś woli krótsze wycieczki z pewnością powinien odwiedzić Dolinę Strążyską, kończącą się pod wspaniałym, królującym nad miastem Giewontem.

Dla ciut bardziej ambitnych doskonała będzie Hala Gąsienicowa i rozpościerająca się wspaniała panorama Tatr Wysokich. W dolinach tych znajdują się również schroniska górskie, gdzie można odpocząć, napić się herbaty i skosztować ich specjałów, np. szarlotki z bitą śmietaną i jagodami. Trasy bez problemu pokonają również dzieci.

Dla bardziej zaprawionych turystów doliny to początek szlaków w wyższe, atrakcyjne partie Tatr jak Giewont, Czerwone Wierchy, Świnica czy też Rysy i wiele, wiele innych.

Punktem obowiązkowym powinna stać się też wyprawa na Kasprowy Wierch. To szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m., niezwykle widokowy i łatwo dostępny. Należy do czołówki najpopularniejszych turystycznych miejsc w Tatrach i to o każdej porze roku, na który w bardzo wygodny i szybki sposób można dostać się kolejką.

Planując górskie wycieczki należy zabrać ze sobą jedzenie, picie, odzież na wypadek nagłej zmiany pogody, oraz w pełni naładowany telefon, by w razie wypadku móc wezwać pomoc. Zapewnienie sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa w górach powinno być sprawą najważniejszą.

Narty i snowboard rozrywka

Narty i snowboard

Na terenie Zakopanego funkcjonuje wiele wyciągów, o różnym stopniu trudności, tak więc zarówno osoba początkująca, jak i narciarz z doświadczeniem znajdą tu coś dla siebie. Co więcej, zróżnicowane trasy zwykle znajdują się w obrębie jednego kompleksu narciarskiego, tak więc dzieci mogą spokojnie uczyć się jeździć na oślej łączce pod okiem instruktora, a dorośli szusować po bardziej wymagających trasach. Przy  każdym stoku narciarskim znajduje się szkółka, gdzie można wykupić indywidualne lekcje z instruktorem. Do dyspozycji są również wypożyczalnie, z fachową obsługą, która pomoże dobrać odpowiedni rodzaj nart, czy deskę snowboardową. Można tam również wypożyczyć kaski, kijki, czapki, rękawiczki i naostrzyć narty. To świetny sposób na Zakopane zimą!

rozrywka

Lodowiska

W Zakopanem jest kilka lodowisk, często zlokalizowanych przy wyciągach narciarskich. Jazda na łyżwach jest świetną formą aktywnego spędzania czasu – nie dość, że poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie, to jeszcze dotlenia organizm i wprawia w świetny nastrój. Lokalizacje lodowisk: Centralny Ośrodek Sportu – największe lodowisko na Podhalu (180m2), z bardzo dobrze utrzymaną nawierzchnią i torem lodowym, ul. Bronisława Czecha 1 (obok skoczni narciarskich). Lodowisko przy Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Grunwaldzka (obok Parku Miejskiego). Lodowisko przy Rondzie Solidarności, ul. Nowotarska 27. Lodowisko na Górnej Równi Krupowej, ul. Krupówki 73. Lodowisko przy Ośrodku Narciarskim HARENDA, ul. Harenda 21a, tuż obok wyciągu krzesełkowego.

Narciarstwo biegowe rozrywka

Narciarstwo biegowe

Biegówki są coraz bardziej popularne, a odpowiedzią na to jest coraz więcej tras biegowych. Podhale to idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego: urozmaicone trasy, zróżnicowane ukształtowanie terenu, wspaniałe widoki i możliwość wyboru między trasami to tylko niektóre z zalet. Trasy biegowe w Zakopanem: Trasa biegowa na Górnej Równi Krupowej – położona w centrum miasta, z pięknym widokiem na Giewont. Trasa biegowa COS – jako jedyna na Podhalu posiada homologację FIS, sztucznie śnieżona, urozmaicona, znajduje się przy kompleksie skoczni narciarskich. Trasy biegowe Pod Reglami – znajdują się na wzgórzach po północnej stronie Tatr, mają wspaniały widok na Pasma Gubałowskie.

Górskie wycieczki rozrywka

Górskie wycieczki

Tatry zimą wyglądają zupełnie inaczej niż latem, kiedy to tłumy turystów wędrują po najpopularniejszych szlakach. Zimą w Tatrach jest spokojnie, a góry odsłaniają swoje groźniejsze, ale jakże wspaniałe oblicze. Zimą, przy sprzyjających warunkach pogodowych warto wybrać się do dolinek reglowych: Kościeliskiej, Chochołowskiej, Strążyskiej, Białego, Małej Łąki, przejść Ścieżką nad Reglami, pójść do Morskiego Oka, czy wejść na Nosal lub Kalatówki czy Kondratową. Przy dobrej pogodzie, koniecznie z odpowiednim sprzętem i umiejętnościami warto wybrać się na Halę Gąsienicową, Kasprowy, czy w Tatry Zachodnie. W okresie zimowym w Tatrach jest duże zagrożenie lawinowe. Planując wycieczkę koniecznie trzeba sprawdzić komunikaty TOPR i warunki pogodowe. Do zimowej wycieczki w góry należy się też odpowiednio przygotować i nie lekceważyć ostrzeżeń TPN i TOPR!

Zimowe kuligi rozrywka

Zimowe kuligi

Przejażdżka zimowym zaprzęgiem to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ci ostatni dodatkowo mogą rozgrzać się góralskim grzańcem . Oferta zimowych kuligów jest obszerna: przejażdżka po Zakopanem, jazda zaśnieżonymi dolinami, z ogniskiem, albo biesiadą w góralskim szałasie, przy akompaniamencie kapeli góralskiej, kulig bożonarodzeniowy, kulig sylwestrowy i noworoczny. 

rozrywka

Kumoterki

Kumoterki lub inaczej Parada Gazdowska, jest to cykliczne wydarzenie, będące góralską tradycją – takie imprezy odbywały się już podobno w latach 30 XX wieku. Rodziny góralskie z całego Podhala prezentują swoje konne zaprzęgi, aby następnie wystartować w wyścigu. Oprócz wyścigów w saniach, są również zawody skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, którego sam powozi) i ski-skiringu (narciarz jest ciągnięty przez konia, na którym siedzi jeździec). Cała impreza jest bardzo widowiskowa i niezwykle interesująca. Wspaniała zabawa gwarantowana! Kumoterki zwykle odbywają się w styczniu i lutym.

Wycieczki skiturowe z przewodnikiem rozrywka

Wycieczki skiturowe z przewodnikiem

Skitouring to rodzaj przemieszczania się po terenach górskich, gdzie występują zarówno odcinki płaskie, zjazdy i strome podejścia. Łączą w sobie funkcjonalność nart zjazdowych i biegowych m.in. poprzez odpowiednie wiązania. Niezbędną częścią wyposażenia są również foki. Technika poruszania się na skiturach pozwala dotrzeć praktycznie wszędzie, a dzięki temu zobaczyć więcej, mieć bliższy kontakt z przyrodą, cieszyć się jazdą w świeżym, nieprzetartym śniegu z dala od zatłoczonych stoków. Swoboda i kontakt z pięknem przyrody, Tatry są jednym z najprzyjemniejszych miejsc do uprawiania skitouringu, to ponad 200km legalnych tras skitourowych.

Narciarstwo skitourowe dostarcza wielu wrażeń i emocji w otoczeniu górskiej przyrody. Na początek można wybrać coś łatwiejszego, np. Rusinowa Polana: Zakopane - Zazadnia (autokar/samochód - tam jest parking) - Wiktorówki - Rusinowa Polana - Wierch Poroniec -Zakopane, czas trwania ok. 3-5 h, trasa łatwa

Wielki Kopieniec: Zakopane - Kuźnice - Nosalowa Przełęcz - Dolina Olczyska - Polana pod Kopieńcem - Wielki Kopieniec - Cyrhla - Zakopane, czas trwania 3-5h, trasa łatwa,

Iwanicka Przełęcz: Kiry - Lodowe Źródło - Hala Pisana - Hala Ornak Schronisko - Iwanicka Przełęcz -  Dolina Chochołowska  - Polana Huciska - Siwa Polana - Zakopane, czas trwania 5-7 h,  trasa średnia

Hala Gąsienicowa: Kuźnice- Skupniów Upłaz - Przełęcz między Kopami - Hala Gąsienicowa Schronisko - Czarny Staw - Hala Gąsienicowa - Herbik - Nosalowa Przełęcz - Kuźnice, czas 6-8h,  trasa średnia,

Narciarstwo skitourowe polecane jest osobom, które potrafią już jeździć na nartach. Wybierając się na pierwsze wycieczki warto wynająć przewodnika, posiadającego uprawnienia instruktora narciarstwa wysokogórskiego i poprosić go również o pomoc przy wypożyczeniu sprzętu. Konieczna jest również wiedza i umiejętność oceny zagrożeń lawinowych, którą instruktor posiada.

Puchar Świata w Skokach Narciarskich rozrywka

Puchar Świata w Skokach Narciarskich

Puchar Świata FIS w skokach narciarskich jest najbardziej znaną międzynarodową imprezą sportową, która rokrocznie odbywa się w Zakopanem. Po raz pierwszy Puchar Świata odbył się w naszym mieście w 1980 roku. Kolejny Puchar Świata odbył się dopiero w 1990 roku. Po sześcioletniej przerwie zawody w skokach narciarskich zagościły na Wielkiej Krokwi w 1996 r., a od 1998 r. goszczą w Zakopanem cyklicznie. Od 1996 r. pierwsze sukcesy na zakopiańskiej skoczni osiągał Adam Małysz, zajmując odpowiednio dziewiąte i szóste miejsce. W późniejszym czasie skoczek z Wisły zwyciężył cztery razy w zakopiańskim Pucharze Świata: w 2002 r., dwukrotnie w 2005, r. a także w 2011 r. oraz trzy razy w Letniej Grand Prix (2004, 2006 i 2007). Wielka Krokiew jest szczęśliwa także dla Kamila Stocha, który odniósł na niej pucharowe zwycięstwa w 2011, 2012, 2015 oraz 2017 roku. Patronem skoczni jest słynny zakopiański narciarz, Stanisław Marusarz. Skocznia nosi jego imię od 1988 r. Marusarz był czterokrotnym olimpijczykiem (1932, 1936, 1948, 1952), w 1956 r. otwierał olimpijski konkurs skoków, 21-krotnym mistrzem Polski w narciarstwie. W 1935 r. ustanowił na skoczni w Planicy rekordy świata w długości skoku – 95 i 97 m. Reprezentował barwy klubów SN PTT i CWKS (od 1951 r.). Żołnierz Ruchu Oporu i Kurier Tatrzański, trener. Wielokrotny rekordzista Wielkiej Krokwi. Za życia stał się legendą polskiego narciarstwa. Oficjalny zimowy rekord w skokach to odległość 147 m (Japończyk Sato Yukiya, 25.01.2020), natomiast nieoficjalny rekord wynosi aż 150m (Norweg Benjamin Østvold , 13.03.2021). Udział w skokach to nie tylko okazja do zobaczenia bezpośrednio najlepszych światowych sportowców, ale również do wspierania i kibicowania skoczkom na żywo. A niesamowitej atmosfery, panującej na Pucharze Świata w Zakopanem, tej radości i silnych emocji nie da się porównać z niczym innym.

Lodowy Labirynt i Snowlandia rozrywka

Lodowy Labirynt i Snowlandia

Lodowy Labirynt powstał po raz pierwszy w sezonie zimowym 2015/2016 roku. Zlokalizowany jest pod Skocznią narciarską ,,Wielka Krokiew”, w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Śnieżny Labirynt jest największą tego typu budowlą w Polsce i na Świecie. Ciekawostką jest to, że wyprodukowanie sztucznego śniegu oraz wybudowanie całego Labiryntu zajmuje około miesiąca i jest możliwe tylko podczas ujemnych temperatur. Na terenie Snowlandii znajduje się również tor saneczkowy (ma on ponad 200 m długości, jest szeroki, oświetlony i codziennie przygotowywany (ratrakowany)), Piramida (magiczne miejsce, rodem ze starożytnego Egiptu, które wybudowali górale z Zakopanego), Lodowy Zamek, Tatrzański Park Edukacyjny (to świetny sposób na odpoczynek wśród fauny i flory Podhala. Znajdują się w nim m.in. jeleń szlachetny, daniel zwyczajny, koza karpacka, lis: polarny, srebrny oraz płomienisty, świstaki, króliki, puchacz, płomykówka,  jastrząb Harrisa, orzeł przedni czy też raróg górski), Igloo z rzeźbami (tajemnicze miejsce ze śniegu i lodu, pełne niesamowitych komnat z licznymi rzeźbami wykonanymi przez artystów z Podhala i Słowacji).

Baseny Termalne rozrywka

Baseny Termalne

Na Podhalu znajdują się największe w Polsce pokłady źródeł geotermalnych. Wykorzystywane są w tutejszych aquaparkach i kąpieliskach. Wody geotermalne są wysoko zmineralizowane i zawierają aktywne składniki mające łagodzący wpływ na skórę oraz działanie relaksacyjne. Jakże wspaniale można wypocząć po męczącym dniu spędzonym na górskim szlaku czy też całodziennym szusowaniu na stoku! Aquaparki są również doskonałym miejscem by spędzić czas z dziećmi. Na pewno warto się tam też wybrać kiedy nie dopisuje pogoda. Będzie to na pewno dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Najpopularniejszy, jak również najbardziej dostępny, bo położony w centrum miasta kompleks to Aqua Park Zakopane. Wewnątrz, dla gości udostępniono baseny, zjeżdżalnie, dziką rzekę, sauny suche oraz mokre, bicze wodne, solarium oraz basen dla najmłodszych. Na zewnętrznym tarasie znajduje się basen, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr. Poza strefą "mokrą", dostępne są również kręgielnia, restauracja, grota solna i siłownia. Drugim dostępnym w Zakopanem miejscem jest kąpielisko na Polanie Szymoszkowej. Woda pochodzi z okolicznego odwiertu geotermalnego i ma temperaturę około 30 °C. W składzie wód termalnych znajdują się liczne pierwiastki nadające jej charakter leczniczy. Ten basen termalny jest też doskonałym miejscem, żeby podziwiać rozciągającą się wokół panoramę Tatr. Kąpielisko jest dostępne wyłącznie latem, gdyż w całości znajduje się na zewnątrz.

Baseny termalne w Białce Tatrzańskiej to spory kompleks oferujący możliwość relaksu w wodach termalnych. Posiada baseny zewnętrzne o powierzchni około 550 m² i wewnętrzne- 820 m², do których woda pozyskiwana jest z głębokości 2,5 tysiąca metrów o temperaturze 72 °C. Całość podzielona jest na kilka stref –głośna, cicha, sauny i SPA, strefa VIP oraz sklep i gastronomia. W sumie termy w Białce to 5 basenów z różnego rodzaju atrakcjami (zjeżdżalnie, wave-ball, karuzele itp.). Przygotowano też basen dla młodszych dzieci do lat 5-ciu. W saunach do dyspozycji jest sauna parowa, sucha, kabina z generatorem pary oraz basen chłodzący z wodospadem.

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej u podnóża Tatr (15 km od Zakopanego i 20 km od Nowego Targu) to kompleks basenów oraz centrum SPA & Wellness. Na Termy Bukowina składa się 12 basenów wypełnionych wodą termalną o temperaturze od 30 do 36 °C mogących pomieścić jednocześnie 2,5 tysiąca osób. Znajdziemy tam baseny zewnętrzne, wewnętrzne, rekreacyjne i pływackie, a dla najmłodszych 4 baseny, zjeżdżalnie oraz rwącą rzekę. Centrum SPA wyposażone jest w 8 saun – fińskie, parowe oraz na podczerwień.

W Szaflarach odnajdziemy baseny wypełnione po brzegi wodą termalną z licznymi przyrządami do hydromasażu takimi jak bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej, szerokimi i wąskimi strumieniami wody. Termy Szaflary to również idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Dla najmłodszych gości do dyspozycji jest brodzik wraz ze zjeżdżalnią „Słonikiem”. W okresie letnim funkcjonuje również Dziecięca Zatoka. Dla nieco starszych gości - zjeżdżalnia wewnętrzna lub 55m zjeżdżalnia zewnętrzna. W okresie letnim dodatkową atrakcją jest basen z Aqua zorbingiem i łódeczkami.

Największe Termy, nie tylko na Podhalu, ale i największe w całej Polsce, znajdują się w Chochołowie. To kompleks basenów termalnych o powierzchni prawie 3 tysiące m2 lustra wody i 30 niecek basenowych. Wody bogate w wiele mikroskładników gwarantują przypływ sił witalnych i pełną regenerację organizmu. Oprócz basenów i jacuzzi z wodą termalną, jest tam również strefa lecznicza z wodą siarczkową i solankową. To świetny sposób na Zakopane latem!

Wycieczki jednodniowe rozrywka

Wycieczki jednodniowe

Autokarowe wycieczki jednodniowe z Zakopanego organizowane są przez cały rok i każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Rodziny z dziećmi na pewno zainteresuje wycieczka do Tatralandi na Słowacji– największego parku wodnego w Europie Środkowej. Turyści aktywni, lubiący piesze wycieczki, powinni rozważyć wyjazd do malowniczego Parku Narodowego Słowacki Raj. Osobom zainteresowanym historią, lubiącym zwiedzać zabytki polecamy wycieczki na Słowacki Spisz oraz bardzo popularną wycieczkę Dookoła Tatr. Wycieczki w Tatry Wysokie, w których programie jest zwiedzanie Jaskini Bielskiej i wyjazd kolejką pod (lub na) Łomnicki Szczyt (drugi co do wysokości szczyt w Tatrach) to wycieczki, które polecić można każdemu – i dorosłym i rodzinom z dziećmi. Turystom, którym nie straszne są długie podróże (te wycieczki odradzamy rodzinom z małymi dziećmi) polecamy weekendową wycieczkę z Zakopanego do Pragi oraz 24 godzinne wycieczki z Zakopanego do Wiednia i do Budapesztu. W programie wycieczek jednodniowych organizowanych z Zakopanego nie zabrakło oczywiście wycieczek krajowych – najpopularniejsze są wycieczki na Spływ Przełomem Dunajca, do Krakowa i Wieliczki, do Oświęcimia i Wadowic oraz do Parku Dinozaurów (dla najmłodszych).

Przejażdżki rowerowe rozrywka

Przejażdżki rowerowe

Zwiedzanie Podhala na dwóch kółkach ma wielu sympatyków. To sport bardzo interesujący, a odkrywanie go daje wiele frajdy i jest ciekawym doświadczeniem. W Zakopanem nie brakuje różnorodnych ścieżek rowerowych, zarówno dla osób mniej zaawansowanych, o słabszej kondycji, czy też rodzin z dziećmi, jak i wytrawnych rowerzystów. 

rozrywka

Rowery elektryczne

Jazda na rowerze po górskich trasach może kojarzyć się z ogromnym wysiłkiem. Jednak jadąc na rowerze elektrycznym nawet osoba bez kondycji, która na co dzień nie ćwiczy i nie jeździ rowerem pokona najbardziej wymagające trasy bez wysiłku. Można wówczas skupić się na podziwianiu pięknych widoków i czerpania tego, co najlepsze z bliskości tatrzańskiej przyrody.

Paintball rozrywka

Paintball

Paintball w Zakopanem, to wyjątkowa przygoda w górach. Pola rozgrywek usytuowane są w naturalnym, dzikim lesie, a to gwarancja doskonałej zabawy, w której można również wykorzystać specjalne przeszkody, drzewa a nawet ściółkę leśną by zyskać przewagę nad przeciwnikiem. Każda gra prowadzona jest przez doświadczonego instruktora, który zadba o bezpieczeństwo i specjalne scenariusze gry. Bitwa paintballowa to gotowy pomysł na aktywnie spędzony czas w Zakopanem – blisko natury, z dużą dawką dobrej zabawy.

Buggy Offroad rozrywka

Buggy Offroad

Buggy to pojazd, który przypomina samochód, ale jest lżejszy i mniejszy. Jednocześnie, dzięki dużym kołom i wyjątkowej konstrukcji jest zwinny jak Quad w nawet najbardziej wymagającym terenie. Wycieczka autami Buggy to komfortowa  jazda i możliwość dotarcia do dzikich miejsc, gdzie nie można wjechać samochodem. Każdą wycieczkę osobnym pojazdem prowadzi doświadczony przewodnik. W takiej wyprawie jest mnóstwo pięknych widoków, ale i dużo ciekawych elementów przeprawowych – zjazdy, podjazdy i przeszkody.

Sale zabaw dla dzieci rozrywka

Sale zabaw dla dzieci

Sale zabaw dla dzieci zaprojektowane zostały przez specjalistów, którzy zadbali o to, by były bezpieczne, kolorowe i odpowiednio wyposażone. Atmosfera, jaka w nich panuje jest niezwykle przyjazna. Rodzice chętnie odwiedzają je wraz ze swoimi pociechami, wiedząc, że czeka tam na nie wiele ciekawostek, rozrywek i aktywności. Bawialnie gwarantują wyśmienite warunki do wszelkich szaleństw. Do dyspozycji dzieci są m.in. trampoliny, baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie, labirynty, tory przeszkód, wielkie dmuchańce, czy interaktywne gry. Poprzez liczne atrakcje dzieci mogą poprawiać swoją sprawność fizyczną oraz rozwijać wyobraźnię. Cenne jest także to, że mają okazję do poznania nowych kolegów. Wspólne zabawy integrują, pokazują czym jest działanie w grupie i uczą pewnych zasad.
Na terenie takich sal znajdują się również kawiarenki, gdzie serwowane są zdrowe przekąski, desery, świeżo wyciskane soki. Opiekunowie maluchów mogą skosztować wyśmienitej kawy i zrelaksować się w bardzo przytulnym miejscu, które na dodatek oferuje wyjątkowe widoki np. na górskie szczyty.

Tatrzańskie mini ZOO rozrywka

Tatrzańskie mini ZOO

Bardzo atrakcyjnym miejscem, szczególnie dla rodzin z dziećmi jest Tatrzańskie Mini Zoo. Oferowane atrakcje pozwalają na mądre i bezpieczne spędzenie wolnego czasu w Zakopanem. Takie spotkanie ma również walory edukacyjne dla maluchów. To tu można spotkać się z puchatymi królikami, zadziornymi kozami, alpakami, czy jeleniem. Można również przytulać się do nich i karmić zakupionym w kasie prowiantem. Na wizytę czekają też kozy, owce, jeleń, muflon oraz króliki, świnki morskie oraz puchate kury.