Jesień w Zakopanem - ostatni moment na jesienną wycieczkę do Stolicy Tatr Polskich.


W polskich górach rozpoczęła się właśnie jedna z najpiękniejszych pór roku - jesień. Drzewa okryły się wszystkimi kolorami tej pory roku, góry powoli przygotowują się do zimy, wyciszając gwar turystów. To idealna pora dla osób szukających w górach spokoju i ukojenia od codziennych obowiązków czy wielkomiejskiego zgiełku. Co robić jesienią w Zakopanem? Jakie miejsca odwiedzić jesienią w górach? Co warto zrobić jesienią w Zakopanem? Na te i inne pytania odnajdziecie odpowiedź w naszym wpisie!

Spacer po Pęksowym Brzyzku

To miejsce spoczynku najbardziej zasłużenych osób dla Zakopanego: Stanisława Witkiewicza, Tytusa Chałubińskegoi, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Krzeptowskiego „Sabały” i wielu innych. Z każdym kamieniem nagrobnym związana jest ciekawa historia danej osoby, każdy nagrobek to wyjątkowe dzieło sztuki ponieważ wiele z nich zostało wykonanych przez uznanych artystów. 1 listopada zakopiański cmentarz zasłużonych pęka w szwach  ponieważ lokalną tradycją jest zapalenie tu znicza. Jeśli planujecie odwiedzić Zakopane jesienią to z pewnością warto odwiedzić to wyjątkowe, nostalgiczne miejsce. 

Wycieczka do Doliny Strążyskiej

Tatry oferują wiele prostych tras spacerowych, które z łatwością i ogromną przyjemnością można odwiedzić jesienią. Jedną z nich jest Dolina Strążyska, której wlot znajduje się ok. 2 km od słynnych Krupówek. Po pokonaniu ok. 2,5 km łatwej trasy docieramy na Polanę Strążyską, gdzie w herbaciarni można wypić kubek gorącego napoju. Warto wydłużyć spacer o kilka minut i odwiedzić pobliski wodospad Siklawica, nad którym góruje Giewont.

Popołudnie w Roztokach

Roztoki to niezwykle popularny punkt podczas letnich odwiedzin Zakopanego, jednak również jesienią to niezwykle urokliwe miejsce. Malownicza okolica i rwąca rzeka mają wyjątkową atmosferę. Dodatkową atrakcją bywają zapaleńcy, zwani morsami, którzy czasami zażywają tu kąpieli. Miejsce uwielbiane szczególnie przez dzieci. 

Jesienna wycieczka na Czerwone Wierchy

We wrześniu, październiku i listopadzie nie brakuje słonecznych i ciepłych dni. Jest to więc idealny moment na górską wycieczkę. Należy jednak pamiętać, że o tej porze roku na szczytach mogą panować już zimowe warunki i odpowiednio przygotować się na wyjście w góry. Jesienią polecamy szczególnie wycieczkę w Tatry Zachodnie, a dokładnie Czerwone Wierchy. Masyw składa się z aż 4 wierzchołków: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka. Dla amatorów turystyki górskiej polecamy wybranie jednego szczytu. Ze szczytów Czerwonych Wierchów rozlegają się piękne panoramy Tatr Zachodnich, Wysokich i Słowackich. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, kiedy stoki pokrywa rudawy kolor (stąd nazwa masywu). Wszystko to za sprawą rośliny – Sit skucina, która właśnie jesienią przybiera rdzawy kolor.

Eksploracja jaskini Dziura

Dolina Ku Dziurze biegnie równolegle do Doliny Strążyskiej. Jest jednak krótsza, a na jej końcu czeka niespodzianka – jaskinia, nazywana „Dziurą” lub „Zbójecką Jamą”. Można ją zwiedzać. Jej długość to niecałe 200 m, ale zejście jest strome więc warto zachować ostrożność i zabrać ze sobą latarkę lub czołówkę. Wokół jaskini znajdują się drogi wspinaczkowe, których elementy możemy zobaczyć na skalnych ścianach. Jeśli dotychczas nie mieliście okazji odwiedzić tego miejsca, nie może go zabraknąć na mapie punktów do zwiedzenia podczas jesiennych podróży do Stolicy Tatr Polskich. 

A może na długi weekend w Zakopanem?

Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz odwiedzić Zakopanego w środku tygodnia, wykorzystaj jeden z długich weekendów, które w tym roku wypadają od 28 października do 1 listopada lub od 11 do 13 listopada. Długie weekendy uwielbiane są jednak przez turystów, więc jeśli myślisz o pobycie w Tatrach w tym terminie, koniecznie zarezerwuj swój pobyt z wyprzedzeniem. 

Masz pytania? Nasz zespół z radością na wszystkie odpowie.


Powrót do bloga