Wakacyjne wydarzenia rozrywkowe i kulturalne w Krakowie


Kraków, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, wszystko za sprawą bogatej historii, zachwycającej architektury oraz miana centrum kultury i rozrywki. Latem miasto tętni życiem, oferując mnóstwo wydarzeń, które przyciągają turystów z całego świata. Jeśli planujesz odwiedzić Kraków w nadchodzące wakacje, przygotuj się na niezapomniane przeżycia. Oto przewodnik po najciekawszych festiwalach, kinach plenerowych i muzycznych wydarzeniach, które sprawią, że Twój pobyt w Krakowie będzie naprawdę wyjątkowy.

 

Wydarzenia Kulturalne

Kraków choć od zawsze związany z muzyką, przede wszystkim jest miastem kojarzonym z  bogatą kulturą i historią. To właśnie tutaj odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, który w tym roku trwać będzie od 23 do 30 czerwca. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie, prezentujące różnorodne aspekty kultury żydowskiej: koncerty, warsztaty, wykłady i pokazy filmowe. Festiwal odbywa się głównie na Kazimierzu, historycznej dzielnicy żydowskiej Krakowa​. Klimat tego wyjątkowego wydarzenia z pewnością podkreślą spacery po zabytkowych częściach krakowskiego Kazimierza, a także wizyty we wspaniałych restauracjach i kawiarniach serwujących typowe dla tej kultury dania. 

Kto zna Kraków ten wie, że lato to Parada Smoków i Wianki. Te pierwsze odbędą się na bulwarach wiślanych od 7 do 8 czerwca, Wianki z kolei dwa tygodnie później, w dniach od 22 do 23 czerwca. Choć Wielka Parada Smoków to stosunkowo młode wydarzenie, podczas którego podziwiać możemy wspaniałe wznoszące się w powietrze i spacerujące ulicami miasta smoki stworzone przez teatr Groteska, o tyle Wianki to jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych krakowskich wydarzeń, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Historia tego święta sięga czasów przedchrześcijańskich i jest głęboko zakorzeniona w słowiańskiej tradycji. Łączy w sobie koncerty, pokazy sztucznych ogni oraz liczne atrakcje dla całej rodziny, jest jednak przede wszystkim upamiętnieniem historii Krakowa. To doskonała okazja, by poczuć magiczną atmosferę Krakowa, zakosztować kultury i poczuć klimat letnich wydarzeń kulturalno-muzycznych. 

 

Festiwale Muzyczne

W datach od 29 czerwca do 1 września odbędzie się Summer Jazz Festival Kraków. Jeden z największych festiwali jazzowych w Polsce, który odbywaja się w różnych miejscach w Krakowie i okolicach, w tym w klubach, teatrach i na otwartych przestrzeniach. Tegoroczną scenę będą tworzyć: Filharmonia Krakowska, Radio Kraków, MSiTJ „Manggha”, Piwnica pod Baranami, Harris Piano Jazz Bar, Globus Music Club, Klub Alchemia, Pałac Potockich oraz Zamek w Rudnie. Wśród tegorocznych gwiazd znajdą się m.in. Brad Mehldau i Piotr Lemańczyk​.

 

Wydarzenia Teatralne i Operowe

W dniach 10 maja do 13 lipca trwać będzie Krakowski Festiwal Operowy. W ramach festiwalu, w Operze Krakowskiej, odbędą się liczne spektakle operowe, baletowe i koncerty. To doskonała okazja, by zobaczyć najwybitniejsze dzieła operowe w najświetniejszym wykonaniu​. Jeśli więc szukasz alternatywnych pomysłów na spędzenie czasu w mieście Królów Polskich, kochasz kulturę wysoką lub po prostu jesteś zainteresowany spektaklami - nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu. 

 

Letnie Projekcje Filmowe

Kino plenerowe to doskonały sposób na spędzenie letnich wieczorów w Krakowie. W wielu częściach miasta odbywają się projekcje filmowe, które nabierają szczególnej atmosfery dzięki projekcjom pod gołym niebem. Kino na Tarasie Agrafka wyświetlać będzie seanse w dniach od 21 do 27 czerwca. Z kolei Kino Plenerowe w porcie Sidzina, działać będzie od 15 czerwca do 21 września. Te wspaniałe wydarzenia zaskoczą klimatem i niepowtarzalną atmosferą sensów. Jeśli więc kochasz kino, to atrakcja dla Ciebie!

 

Kraków latem to miasto pełne życia, oferujące mnóstwo atrakcji zarówno dla miłośników kultury, jak i rozrywki. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem muzyki, filmu, teatru czy sztuki, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wakacyjna oferta kulturalna Krakowa od lat przyciąga turystów z całego świata. Jeśli więc zależy Ci na byciu częścią tych wyjątkowych wydarzeń zaplanuj swoją wizytę i zarezerwuj pobyt w Belle Epoque Residence już teraz.


Powrót do bloga