Wianki 2024 w Krakowie: Święto Magii, Tradycji i Zabawy 


Wianki to jedno z najbardziej magicznych i barwnych świąt obchodzonych w Polsce, w szczególności jednak w Krakowie. Jego korzenie sięgają starosłowiańskich czasów, kiedy to nasi przodkowie celebrowali letnie przesilenie, znane jako Noc Kupały. Wówczas, w najkrótszą noc roku, palono ogniska, tańczono wokół nich, a dziewczęta puszczały na wodę wianki – symbol niewinności i młodości. Tradycja ta, choć mocno zakorzeniona w pogańskich obrzędach, przetrwała wieki i zyskała nowy wymiar w czasach chrześcijańskich. Wianki łączą w sobie elementy dawnych wierzeń z nowoczesnymi formami rozrywki, co sprawia, że jest to wydarzenie unikalne i niezwykle barwne. 

Wianki w Krakowie – Centrum Tradycji i Nowoczesności 

Kraków, będący sercem polskiej kultury, stał się główną sceną dla obchodów Wianków. Co roku tysiące mieszkańców i turystów zbiera się nad brzegiem Wisły, aby wziąć udział w tej niezwykłej celebracji. Wianki 2024 przypadają na trzeci weekend czerwca od 22 do 23 i zapowiadają się jeszcze bardziej spektakularnie, przyciągając ludzi nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. 

Wieczór rozpoczyna się od tradycyjnego puszczania wianków na wodzie. Młode dziewczęta, często w strojach ludowych, ozdabiają wianki kwiatami i świecami, po czym powierzają je nurtowi Wisły. Wierzy się, że jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, zwiastuje to miłość i małżeństwo. 

Kiedy zapadnie zmrok, niebo nad Krakowem rozświetlają spektakularne fajerwerki, które stają się niezapomnianym widowiskiem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Te pokazy ogni sztucznych przyciągają wzrok i tworzą magiczną atmosferę, która zapiera dech w piersiach. 

Wianki to również czas muzyki i tańca. Na scenach rozstawionych nad Wisłą występują znani artyści, zespoły folkowe oraz lokalne grupy taneczne, tworząc wyjątkową atmosferę radości i wspólnoty. To moment, kiedy można się bawić, śpiewać i tańczyć do białego rana, ciesząc się każdą chwilą. W tym roku mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli liczyć na koncerty: Natalii Przybysz, Rubensa i grupy Freakin' Disco.

Kraków w czasie Wianków zmienia się w ogromny jarmark pełen stoisk z tradycyjnymi wyrobami, jedzeniem i pamiątkami. To doskonała okazja, aby skosztować regionalnych przysmaków, takich jak oscypki, kiełbasa krakowska, czy pierogi, a także zakupić rękodzieło wykonane przez lokalnych rzemieślników. Dodatkowo na chętnych czekać będą specjalne warsztaty dla dzieci i dorosłych, rozmowy o kulturze i spływy kajakowe. 

Dlaczego warto przyjechać na Wianki 2024? 

Udział w tegorocznych Wiankach to doskonała okazja, aby zanurzyć się w polskiej kulturze i tradycji. Wydarzenie to łączy pokolenia i przypomina o naszych korzeniach, a jednocześnie pozwala cieszyć się nowoczesnymi formami rozrywki. Magia letniej nocy, piękno rozświetlonego nieba i radosne świętowanie sprawiają, że Wianki pozostają w pamięci na długo. 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od romantycznego puszczania wianków, przez koncerty, aż po jarmarki z lokalnymi przysmakami. Dla tych, którzy kochają historię, Kraków oferuje mnóstwo zabytków i miejsc do zwiedzania. Spacer po Starym Mieście, wizyta na Wawelu czy przechadzka po Kazimierzu to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów. 

Program tegorocznych Wianków:

SOBOTA 22.06.

  • 10.30 - Miasto Reaktywacja - dyskusje o muzyce, artystach, zmienianiu nieużytków miejskich - Apteka Designu
  • 11.00 - Warsztaty plecenia wianków - Powiśle
  • 14.00 - Konkurs na najpiękniejszy wianek - Powiśle
  • 14.00 - Warsztaty z plecenia wianków dla dzieci z tłumaczeniem na PJM - Powiśle
  • 15.45 - Warsztaty z plecenia wianków dla osób dorosłych z dysfunkcją wzroku - Powiśle
  • 22.00 - Noc Klubowa - Klub Poczta Główna

Na scenie zlokalizowanej na Powiślu odbędą się koncerty Freakin' Disco, Astrid, Zalii, Rubensa, Natalii Przybysz.

NIEDZIELA 23.06.

  • 4.00 - Koncert o świcie - Bulwary Wiślane
  • 10.00 - Aktywności przy Wiśle
  • 10.30 - Miasto Reaktywacja - Apteka Designu

 

Do tegorocznego świętowania Wianków przyłączyło się wiele miejskich instytucji. Muzeum Krakowa zaprosi na rejsy z pływającą wystawą historycznych zdjęć miasta oraz rejsy przyrodnicze. Na Zamku Królewskim na Wawelu będziemy zgłębiać tajemnice związane z przeszłością tego historycznego wzgórza. Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje piknik na otwarcie parku Tetmajera, z kolei Dom Norymberski we współpracy z Muzeum Etnograficznym zaplanował jubileuszowe plenerowe obchody 45-lecia współpracy Krakowa i Norymbergi przy ulicy Skałecznej. 

Ponadto czekają nas także otwarcie instalacji Petry Krischke Futurystyczny trawnik marzeń na placu Cricoteki, zajęcia z kajakarstwa na Przystani Kolejowego Klubu Wodnego 1929, konferencja Miasto Reaktywacja w Aptece Designu na Wesołej oraz wspomniany już wcześniej Jarmark Świętojański na bulwarze Czerwieńskim.

 

Planując wizytę na Wiankach 2024, warto zarezerwować pobyt w jednym z naszych komfortowych apartamentów w Krakowie. ApartArt oferuje bowiem najwyższe standardy obsługi, wygodę, a lokalizacja Belle Epoque Residence w centrum miasta pozwala na łatwy dostęp do wszystkich atrakcji, które zaplanowane zostały podczas tegorocznego wydarzenia. Na stronie znajdziesz szeroki wybór apartamentów, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. 

Wianki 2024 w Krakowie to wydarzenie, którego nie można przegapić! To wyjątkowa okazja, aby poczuć magię staropolskich tradycji, zanurzyć się w atmosferze radości i wspólnego świętowania oraz odkryć piękno jednego z najstarszych miast w Polsce. Rezerwując nocleg w Belle Epoque Residence, zapewnisz sobie komfortowy pobyt i niezapomniane wspomnienia z tego wyjątkowego wydarzenia. 


Powrót do bloga