Wielkanoc w górach


PRZYRODA, TRADYCJA, ATRAKCJE I NIEZAPOMNIANY GÓRALSKI KLIMAT, CZYLI WIELKANOC W GÓRACH. 

 

Wielkanoc to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w Polsce. To niezwykle rodzinny czas, ale też okazja do wypoczynku i relaksu. Jeśli szukasz malowniczego miejsca, w którym możesz spędzić ten czas w otoczeniu pięknej przyrody, z dala od codzienności i obowiązków z nią związanych, to Zakopane jest idealnym miejscem dla Ciebie! Zakopane bowiem to nie tylko zjawiskowa przyroda, ale także unikalna atmosfera i wyjątkowe tradycje Wielkanocne, które sprawiają, że Zakopane jest doskonałym wyborem w tym okresie!

Przyroda. 

Jednym z największych uroków Zakopanego jest zachwycająca przyroda, która w czasie wiosny prezentuje się w pełnej krasie. To czas, gdy rozkwitają krokusy, a drzewa i krzewy zaczynają się zazieleniać się. Wszystko to sprawia, że Zakopane w czasie Wielkanocy jest niezwykle urokliwe i magiczne. Świąteczny czas można więc wykorzystać spacerując po lasach, podziwiać górskie krajobrazy i cieszyć się niczym nieograniczoną przestrzenią, o którą zazwyczaj trudno w miastach i miasteczkach, w których na codzień mieszkamy.

Jednym z najpiękniejszych miejsc do spacerów w okolicach Zakopanego jest Dolina Kościeliska.

To jedna z najdłuższych i najgłębszych dolin Tatr Zachodnich, która zachwyca cudnymi krajobrazami i licznymi wodospadami. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się wiele tras turystycznych o różnym stopniu trudności, co pozwala dostosować  wędrówki do umiejętności i kondycji całej rodziny.

Inną piękną doliną, którą warto odwiedzić podczas wiosny w Tatrach, jest Dolina Chochołowska. To jedna z największych dolin Tatr Zachodnich, która słynie z niezwykle malowniczych krajobrazów i różnorodności przyrodniczej. W dolinie znajduje się wiele ciekawych szlaków turystycznych, które prowadzą przez gęste lasy, wąwozy, a także polany z widokami na szczyty Tatr.

Dla osób, które nie chcą pokonywać zbyt długich dystansów, dobrym wyborem są tereny wokół Doliny Białego i Doliny Strążyskiej. To piękne i malownicze tereny, które stanowią idealne miejsce do spacerów i pikników rodzinnych. W okolicach tych dolin znajduje się wiele łatwych i przyjemnych tras turystycznych, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego.

Nie można również zapomnieć o słynnych zakopiańskich Krupówkach, gdzie można nie tylko spacerować, ale również zrobić zakupy, zjeść pyszne regionalne dania i rozkoszować się gorącą kawą w jednej z licznych kawiarni. Krupówki to także doskonałe miejsce do obserwacji życia miasta i klimatu Zakopanego.

Tradycja.

Wielkanoc to również czas wyjątkowych tradycji i góralskich obrzędów. Planując pobyt w Zakopanem w tym okresie, można więc uczestniczyć w mszach świętych, które odbywają się w pięknych, drewnianych kościołach, a także w procesjach związanych z Wielkanocą, których w Zakopanem i okolicach nie brakuje. Jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Zakopanem jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Kościół ten został zbudowany w latach 80. XX wieku i jest jednym z najnowocześniejszych kościołów w Polsce. W czasie Wielkanocy w kościele odbywają się specjalne nabożeństwa, a także procesje związane z tą uroczystością. Warto również zobaczyć oryginalny obraz Matki Bożej Fatimskiej, który znajduje się w ołtarzu głównym.

Dla wielbicieli tradycyjnych zabaw i obchodów zakopiańskich stowarzyszenie Kalatówki Art przygotowało niezapomniane Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek! Impreza odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia 2023.

Wielkanoc w górach to również niezapomniana uczta dla podniebienia. Warto spróbować zarówno tradycyjnych wielkanocnych potraw, jak i tradycyjnych smakołyków charakterystycznych dla tego regionu.

Atrakcje. 

Ponadto, Zakopane w tym okresie oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. Dla dzieci dostępne są muzea oraz placówki edukacyjne, gdzie mogą poznać tajniki górskiej przyrody i zwierząt, a także wziąć udział w ciekawych zajęciach. Dla dorosłych natomiast, Zakopane to idealne miejsce na relaks w gorących źródłach lub w saunie, a także na wieczorną zabawę w jednej z licznych karczm regionalnych.

Miejscem, które warto odwiedzić podczas Wielkanocy w Zakopanem, jest Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. To jedno z najstarszych muzeów w Polsce, założone w 1889 roku, którego celem jest zachowanie i ukazanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Tatr oraz regionu Podhala. Muzeum prezentuje m.in. wystawy dotyczące historii Zakopanego i Podhala, sztuki ludowej, tradycyjnych rzemiosł i narzędzi góralskich, a także zbiory geologiczne i przyrodnicze. W okresie Wielkanocy organizowane są tu także specjalne warsztaty i prezentacje dotyczące tradycji wielkanocnych na Podhalu.

Jeśli interesuje Cię sztuka, koniecznie odwiedź Galerię Władysława Hasiora. To jedno z najważniejszych muzeów w Polsce poświęconych sztuce współczesnej, założone w 1984 roku przez słynnego artystę Władysława Hasiora. W galerii prezentowane są prace artystów związanych z regionem Tatr i Podhala, a także dzieła samego Hasiora. W okresie Wielkanocy galeria organizuje wyjątkowe wystawy, na których podziwiać można wyjątkowe tradycje wielkanocne.

Warto również odwiedzić skansen w Chochołowie, który jest jednym z największych skansenów na Podhalu. W skansenie znajdują się tradycyjne góralskie chaty, zabudowania gospodarcze, piece chlebowe i kościółek drewniany. To doskonałe miejsce, aby poznać tradycje, kulturę i sztukę ludową regionu Podhala. 

Wszystko to nie tylko wypełni rodzinny czas, ale sprawi, że będzie niecodzienny, wyjątkowy i na długo zapisze się w pamięci Twojej rodziny 

Zakopiański klimat.

Zakopane to doskonałe miejsce na spędzenie Wielkanocy. Piękne krajobrazy, unikalna atmosfera, tradycyjne obrzędy i wiele atrakcji dla całej rodziny – to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się w to miejsce. Zakopane oferuje wiele miejsc noclegowych, które z pewnością zadowolą każdego. Udając się do Zakopanego polecamy wybrać jednak miejsce, które będzie uzupełnieniem unikalnego klimatu panującego w górach. Idealnym miejscem na pobyt w górach są Apartamenty ApartArt Zakopane. Tradycyjna architektura, góralska gościnność i niepowtarzalny klimat tego miejsca, sprawią, że nie będziecie chcieli opuszczać gór!

 


Powrót do bloga