Przewodnik po Krakowie

Bulwary wiślane zabytki
zabytki

Bulwary wiślane

Polecamy spacer bulwarami wiślanymi - od zakola Wisły pod Wawelem aż do kładki Bernatka. Po obu stronach rzeki czekają liczne atrakcje, m.in. balon widokowy, czy klub Forum Przestrzenie, ale głównym walorem są piękne widoki.

Smok wawelski zabytki
zabytki

Smok wawelski

Smok zionie ogniem pod Wzgórzem Wawelskim i przypomina o legendzie - gdy za czasów panowania Księcia Kraka - legendarnego założyciela miasta Krakowa - terroryzował on mieszkańców grodu i żywił się dziewicami. Do walki ze smokiem stawało wielu dzielnych rycerzy, a pokonać go udało się dopiero dzielnemu Szewczykowi Dratewce. Smocza jama, którą zamieszkiwał smok udostępniona jest do zwiedzania. Będąc przy Wzgórzu Wawelskim warto zdecydować się na zwiedzenie smoczej pieczary.

Klub Forum Przestrzenie gastronomia
gastronomia

Klub Forum Przestrzenie

To klubokawiarnia z ogródkiem nad brzegiem Wisły i widokiem na Wawel. Otwarta od rana - można zjeść tutaj śniadania. Lokal jest czynny często niemal 24 godziny na dobę.W ciągu dnia zmienia się w miejsce spotkań towarzyskich - ma ponad 100 leżaków, a nocami odbywają się tu imprezy w rytm muzyki serwowanej przez DJ-ów. W 2013 r. Forum Przestrzenie zostało jednogłośnie uznane najmodniejszym miejscem klubowym w Krakowie.

 

Klub Alchemia gastronomia
gastronomia

Klub Alchemia

Jeden z lokali najdłużej działających na krakowskim Kazimierzu. Pozytywna muzyka, klienci z całego świata przy barze, ciekawy wystrój wnętrza i w najbliższej okolicy kilkadziesiąt innych klubów, barów, kawiarni i pubów.
Kilka metrów od klubu znajduje się słynny w Krakowie "okrąglak" w którym sprzedawane są słynne zapiekanki, a także kotlety od Endziora!

Kładka Bernatka zabytki
zabytki

Kładka Bernatka

Kładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łącząca Kazimierz z Podgórzem, zbudowana w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Kładka stała się miejscem zakochanych. Na barierze mostu zapięto już setki kłódek z wypisanymi, a nawet wygrawerowanymi na nich imionami, inicjałami, wyrazami miłości oraz pamiątkowymi datami.

Trasa rowerowa do Tyńca rozrywka
rozrywka

Trasa rowerowa do Tyńca

Jedna z najładniejszych tras rowerowych w Krakowie. Zachęcamy do rozpoczęcia wycieczki w okolicach kładki Bernatka i do dotarcia w okolice klasztoru w Tyńcu. Na całej trasie gwarantujemy piękne widoki.

Kopiec Kościuszki zabytki
zabytki

Kopiec Kościuszki

Z Kopca można podziwiać panoramę Krakowa - został usypany w 1823 r., miał 34,1 m. wysokości i 8,5 m. średnicy. W połowie XIX stulecia, zaborcy austriaccy otoczyli kopiec pierścieniem fortyfikacji. Obecnie obrośnięty zielenią stanowi miejsce częstych imprez plenerowych. Na skutek potężnych ulew w 1997 r. kopiec uległ uszkodzeniu, a odnowienie kopca wyniosło blisko 15 mln zł.

Łąki Nowohuckie rozrywka
rozrywka

Łąki Nowohuckie

Łąki Nowohuckie powstały wokół starorzecza, wydzielonego z Wisły w średniowieczu, jako część pól i łąk sąsiadujących z Krakowem. W latach 50-tych XX wieku planowano przekształcić obszar zajmowany obecnie przez Łąki Nowohuckie w ogromne sztuczne jezioro rekreacyjne, które obecnie stanowi integralną część tzw. starej Nowej Huty. Obecnie Łąki są domem dla ponad 370 gatunków roślin kwitnących, w tym rzadkich, chronionych storczyków wczesnobagiennych, dziewanny różowej i waleriany. Swoje gniazda zakłada tu również 37 gatunków ptaków.

Rozwiń więcej
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego rozrywka
rozrywka

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

10-hektarowy Krakowski Ogród Botaniczny powstał na miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich, zakupionego w 1752 r. przez jezuitów, a obecnie zarządzanego przez Uniwersytet Jagielloński. Szklarnia "holenderska" zbudowana w 1954 roku może poszczycić się wspaniałymi kolekcjami storczyków i innych kwiatów szklarniowych, natomiast w palmiarni z 1966 roku rosną różne drzewa i rośliny tropikalne. W 1976 roku Ogrody zostały wpisane do rejestru zabytków, jako cenny pomnik przyrody, a także jako pomnik historii nauki, sztuki, ogrodnictwa i kultury.

Rozwiń więcej
Ogród Świateł rozrywka
rozrywka

Ogród Świateł

W Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie, przy Alei Pokoju jesienią i zimą rozbłyska cudowna wystawa świetlna. Ogród Świateł to największy w Polsce Lighting Show, oparty na kanwie Alicji w Krainie Czarów, to trzeba zobaczyć! Po raz pierwszy Ogród zaświecił w 2020 roku.

Muzeum Krakowa - Podziemia Rynku kultura
kultura

Muzeum Krakowa - Podziemia Rynku

Podziemia Rynku to najnowszy oddział Muzeum Krakowa, udostępniony turystom od 2010 roku. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów, jako jedna z głównych jego atrakcji. I słusznie. Faktycznie wystawa podoba się i dzieciom, i młodzieży, i osobom dorosłym. Jest to ogromnych rozmiarów przestrzeń ukryta około 5 metrów pod płytą Rynku Głównego, wypełniona multimediami: ekranami parowymi, dotykowymi, hologramami i efektami dźwiękowymi. Ta nowoczesna technologia nie ma stanowić atrakcji sama w sobie, ale uzupełniać opowieść przewodnika po Podziemiach Rynku. A ten zabierze Was w świat niezwykły, świat średniowiecznego Krakowa, gdzie poczujecie się jak na Rynku w Krakowie w XV, XIV czy XII wieku. Podążając wystawą będziecie cofać się w czasie – jak archeolog, który kopiąc w głąb ziemi, dokopuje się do coraz starszych znalezisk.

Rozwiń więcej
Rynek Podgórski zabytki
zabytki

Rynek Podgórski

Rynek Podgórski to niezwykły Rynek o kształcie trójkąta i serce krakowskiej dzielnicy Podgórze. Kompozycja jego przestrzeni pochodzi z dwóch okresów: końca XVIII oraz I. połowy XIX wieku. Dominuje nad nim oraz nad całą okolicą przepiękny kościół św. Józefa, neogotyckie dzieło z 80-metrową wieżą zegarową. Rynek Podgórski to doskonałe miejsce na niedzielny spacer i wymarzona baza wypadowa do wyruszenia wąskimi uliczkami śladem podgórskich kamieniczek. Brukowane trakty stopniowo pną się tutaj w górę prowadząc na Wzgórze Lasoty i odwiedzany chętnie przez krakowian i turystów Kopiec Krakusa. Po drodze polecamy zajrzeć do położonego w otoczeniu dawnego kamieniołomu Parku Bednarskiego.

Rozwiń więcej
Zalew Bagry rozrywka
rozrywka

Zalew Bagry

Nie musisz już jechać nad morze lub na Mazury, aby posurfować czy posiedzieć na plaży. Jeżeli po zwiedzaniu zamarzył Wam się relaks na plaży w otoczeniu roślinności lub chcielibyście popływać żaglówką lub skorzystać z innych wodnych aktywności, to wszystko jest tu na miejscu - w Krakowie. Zalew Bagry znajduje się pomiędzy ul. Lipską a ul. Wielicką w Krakowie, w Dzielnicy Podgórze. Zalew jest położony niemal w geograficznym środku miasta, tylko kilka kilometrów na południowy wschód od Wawelu. Plaża Bagry to miejsce z wydzielonym miejscem do wypoczynku dla osób ceniących sobie spokój i relaks oraz przestrzenią dla fanów szalonej zabawy i sportów wodnych. To także idealne miejsce dla miłośników dwóch kółek lub zapalonych wędkarzy, krótko mówiąc: każdy znajdzie tu coś dla siebie. Naszym zdaniem to obowiązkowy punkt na spacerowej mapie Krakowa.

Rozwiń więcej
Ulica Szeroka - Kazimierz kultura
kultura

Ulica Szeroka - Kazimierz

Ulica Szeroka stanowi serce żydowskiego Kazimierza. W praktyce jest wydłużonym placem, ze starymi synagogami, pałacem i majestatycznymi domami z XVI, XVII i XVIII w. O jej randze świadczyć może fakt, że przy tej ulicy niegdyś stały aż cztery synagogi, co nie miało miejsca nigdzie indziej w Europie. Ulica spełniała funkcję rynku, wokół którego skupiało się życie mieszkańców. Do dzisiaj zachowało się przy niej wiele zabytków kultury żydowskiej. Dzisiaj, mimo, iż miasto żydowskie już dawno nie istnieje to właśnie tutaj można natknąć się najczęściej na ortodoksyjnych przedstawicieli wyznania mojżeszowego. Ocalałe synagogi stanowią dziś niezwykłą pamiątkę tamtych czasów. Kamienice zamienione na centra kultury, małe hoteliki i apartamenty oraz klimatyczne kawiarenki i restauracje z ogródkami architekturą i wystrojem często nawiązują do historii tego miejsca. Na ulicy Szerokiej raz w roku odżywa tradycja judaistyczna. Od 1988 roku corocznie odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej – jeden z największych i najstarszych tego typu festiwali na świecie.

Rozwiń więcej
Okno papieskie kultura
kultura

Okno papieskie

Okno Papieskie znajdujące się przy ulicy Franciszkańskiej 3, to słynne w całej Polsce (i nie tylko) okno w Pałacu Biskupim w Krakowie, gdzie zawsze podczas pielgrzymek do Polski pojawiał się Papież Polak, dziś Święty Jan Paweł II, na nieformalnych rozmowach z młodzieżą. Obecnie w oknie tym widnieje wizerunek naszego Papieża.

Krakowskie targowiska gastronomia
gastronomia

Krakowskie targowiska

Kraków słynie z licznych targowisk i bazarków. Jeśli lubisz spacerować po miejskich placach targowych, próbować lokalnych produktów i podziwiać rękodzieła – to wiedz, że Kraków w tym temacie daje radę! Oprócz znanego w całym mieście Starego Kleparza (na którym po włoszczyznę na rosół stoi się często w kolejce z krakowskimi artystami) warto zapuścić się trochę dalej w miasto i odkryć inne, równie urocze miejsca. Warto udać się na Plac Imbramowski. Sprzedają tam pyszny chleb, świeże warzywa i owoce, wiklinowe kosze, drobne AGD, buty czy kwiaty. Polecamy też Plac na Stawach i Rynek Dębnicki. Nie sposób pominąć słynnej już Hali Targowej. Tutaj w każdą niedzielę już o godzinie 4 nad ranem zaczyna się robić tłoczno. Handlarze rozstawiają swoje skarby, a pierwsi poszukiwacze przyświecając latarkami szukają najbardziej wartościowych kąsków. Wieczorami i nocą Halę Targową odwiedzają turyści i imprezowicze, chcący zasmakować kultowych już kiełbasek z Niebieskiej Nyski.

Rozwiń więcej
Ulica Kanonicza zabytki
zabytki

Ulica Kanonicza

Ulica dawnej osady Okół, przyłączonej do Krakowa w 1401 roku. Pierwsze murowane domy, jakie tu powstały  należały do kanoników katedralnych, a do dziś zachowało się wiele renesansowych i barokowych kamienic z ozdobnymi portalami i attykami. Każdy dom ma tutaj swoją nazwę. Ulica Kanonicza to jedna z najurokliwszych ulic Starego Krakowa. Ma w sobie coś tajemniczego i romantycznego. To połączenie artystycznych detali architektonicznych z pięknym widokiem wyłaniającego się Wawelu tworzą wspaniały obraz starego miasta, w którym czuć ducha historii.

Rozwiń więcej
Galeria Obrazów pod Bramą Floriańską kultura
kultura

Galeria Obrazów pod Bramą Floriańską

To miejsce tak mocno wpisało się w scenerię Krakowa i Starego Miasta, że dobrze zna je każdy krakowianin, a często i powracający do Krakowa turyści. Galeria obrazów zawieszonych na murze Bramy Floriańskiej stanowi bowiem niecodzienną atrakcję. W tym miejscu sztuka jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, aż chce się przystanąć i pooglądać. Słynne obrazy pod Bramą Floriańską należą do działającej od kilkudziesięciu lat Galerii Obrazów, z którą współpracuje wiele wybitnych artystów. Podziwiać i kupić można również obrazy w galerii stacjonarnej przy ul. Floriańskiej 36, znajduje się tam również punkt oprawy obrazów.

Rozwiń więcej
Podkrakowskie dolinki rozrywka
rozrywka

Podkrakowskie dolinki

Kraków stanowi idealną bazę wypadową na szybkie jednodniowe wycieczki za miasto na łono natury. Będąc blisko miasta można doświadczyć naprawdę pięknych widoków wśród skałek, malowniczych wąwozów i szumiących potoków. Wśród najpiękniejszych dolinek podkrakowskich możemy wymienić Dolinę Będkowską - najbardziej turystyczną pod względem infrastruktury, na terenie której znajdują się stawy oraz restauracja, w której można zjeść świeżego pstrąga, Dolinę Kobylańską idealną dla entuzjastów wspinaczki skałkowej, otoczone wapiennymi skałami Dolinę Bolechowicką, Dolinę Kluczwody z wielkimi jaskiniami i ruinami zameczku czy mniej popularne otoczone lasem z biegnącym wzdłuż potokiem Dolinę Eliaszówki i Racławki.

Rozwiń więcej
Kiełbaski z Niebieskiej Nyski pod Halą Targową gastronomia
gastronomia

Kiełbaski z Niebieskiej Nyski pod Halą Targową

Kiełbaski z niebieskiej Nyski pod Halą Targową w Krakowie to jeden z najpopularniejszych streetfoodów w mieście, który stał się kulinarnym symbolem nocnego Krakowa. Kiełbaska z rusztu z ketchupem lub musztardą popijana kolorową oranżadą jest dziś dla wielu mieszkańców i turystów obowiązkowym punktem podczas nocnego powrotu z klubów czy wieczornych spacerów. Pieczenie kiełbasek pod Halą Targową startuje o 20:00, a kończy się późno w nocy około 3:00.  Aby nabyć kiełbaskę nieraz trzeba ustawić się w długiej kolejce. Kiełbaski z Nyski zawdzięczają swoją popularność tym, że po prostu są smaczne i tanie, a w towarzystwie przemiłych Panów sprzedających i starej Nysy tworzą niepowtarzalny klimat.

Rozwiń więcej
Lost Souls Alley rozrywka
rozrywka

Lost Souls Alley

Lost Souls Alley to atrakcja, którą polecamy osobom o mocnych nerwach. Mieszczący się w bramie opuszczonej kamienicy przy ulicy Floriańskiej 6 Dom Strachu to pierwszy w Polsce interaktywny dom strachu z elementami Escape room’u. To miejsce pełne silnych emocji i mocnych wrażeń, które przeżywa się wspólnie z członkami swojej grupy. Świetna zabawa, w której można uczestniczyć z rodziną lub znajomymi. Przejście Lost Souls Alley nie zajmuje dużo czasu, ale daje mnóstwo frajdy i pozwala poczuć się jak w prawdziwym horrorze. W ciemnych zakamarkach czają się istoty straszne i mroczne, a każdy ruch może przynieść coś niespodziewanego. Dostępne są trzy trasy o różnym natężeniu strachu. Zapraszamy wszystkich śmiałków do Loust Souls Alley.

 

Rozwiń więcej
 Krakowskie Foodtrucki gastronomia
gastronomia

Krakowskie Foodtrucki

Moda na foodtrucki i jedzenie na świeżym powietrzu ogarniająca cały świat kilka lat temu temu dotarła również do Krakowa. Foodtrucki na stałe rozgościły się w przestrzeni miejskiej i cieszą się coraz większym powodzeniem. Przekąski z foodtrucków przygotowywane w duchu „slow food” mają wielu swoich wielbicieli, a jakości produktów, z których są przyrządzane, często nie powstydziłyby się najlepsze restauracje. Specjalnie przystosowane samochody specjalizują się w serwowaniu kilku dań danej kuchni, oryginalnych nowinek lub standardowych dań i mniejszych przekąsek regionalnych. Podczas jednej wyprawy do food truck parku, czyli miejsca, w którym stacjonuje wiele takich knajp na kółkach, możemy skosztować dań z wielu stron świata: japońskiego ramenu, węgierskiego langosza czy raków po staropolsku. W czasie lata warto odwiedzić krakowski Bezogródek i Piknik Krakowski. Z naszych ulubionych serdecznie polecamy również Andrus Food Truck na skwerze Judah serwujący słynną maczanką krakowską i jej różne warianty, The Dog Food Truck  na Placu Izzaka – takich bułek z kiełbaskami nie znajdziecie nigdzie indziej! Z kolei Tempura Truck, serwuje smażone placki i tortille dostępne również w wersji light, Warto udać się również na Frytki belgijskie, i do Pana Kumpira na św. Wawrzyńca, a dla miłośników słodkości polecamy Chimney Cake Bakery na Basztowej, specjalizujący się w kurtoszach (polecamy te z nutellą!) i pysznej kawie.

Rozwiń więcej