Standardy Ochrony Małoletnich

 

 STANDARDY OCHRONY DZIECI W APARTAMENTACH APARTART W KRAKOWIE I ZAKOPANEM

Preambuła

Mając na uwadze obowiązek prawny wynikający z zapisów ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz treść wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie biznesu i praw człowieka, uznając istotną rolę biznesu w zapewnieniu poszanowania praw dzieci, w Apartamentach ApartArt sp. z o.o. sp.k. w Krakowie i Zakopanem, przyjmuje do stosowania Standardy Ochrony Małoletnich. Niniejszy dokument stanowi zbiór zasad i procedur stosowanych, w przypadku podejrzenia, że dziecku, które przebywa w Apartamentach ApartArt sp. z o.o. sp.k. dzieje się krzywda oraz zapobiegania takim zagrożeniom, z uwzględnieniem sytuacji dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Standardy Ochrony Małoletnich w Apartamentach ApartArt sp. z o.o. sp.k.  są realizowane w oparciu o niżej wymienione zasady:

  1. ApartArt sp. z o.o. sp.k., Obiekt prowadzi swoją działalność z najwyższym poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw dzieci jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie.

2. ApartArt sp. z o.o. sp.k. uznaje swoją rolę w prowadzeniu biznesu społecznie odpowiedzialnego i promowaniu pożądanych postaw społecznych, w szczególności podkreśla istotność prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dzieci i zobowiązuje się szkolić swój personel w tym zakresie.

I. Przepisy ogólne

  1. Mając na uwadze konieczność zapewnienia osobom małoletnim należytej ochrony w trakcie ich pobytu obiektach prowadzonych przez ApartArt sp. z o.o. sp.k., wprowadzone zostają niniejsze “STANDARDY OCHRONY DZIECI W OBIEKTACH HOTELOWYCH prowadzonych ApartArt sp. z o.o. sp.k. ” zwane dalej Standardami.
  2. Na potrzeby tego dokumentu zostało doprecyzowane znaczenie poniższych pojęć. Ilekroć w niniejszych Standardach jest mowa o:
  • OBIEKCIE– rozumie się przez to Apartamenty ApartArt w Krakowie (Belle Epoque Residence) i Zakopanem (Apartamenty ApartArt w Zakopanem) prowadzone przez ApartArt sp. z o.o. sp.k.
  • Dziecku – rozumie się przez to każdą osobę poniżej 18 roku życia.
  • Obcej osobie dorosłej – rozumie się przez to każdego człowieka powyżej 18 roku życia, który nie jest dla dziecka jego rodzicem lub opiekunem prawnym.
  • Krzywdzeniu dziecka – rozumie się przez to popełnienie na jego szkodę przestępstwa. Przestępstwo na szkodę dziecka – rozumie się przez to wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom (np. wykorzystywanie seksualne z art. 200 kodeksu karnego). Z uwagi na specyfikę obiektów turystycznych, w których łatwo można uzyskać możliwość odosobnienia, przestępstwami, do których najczęściej może dojść na ich terenie będą przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość - art. 200a kk).
  • Pracowniku – rozumie się przez to osobę wchodzącą w skład personelu Obiektu, niezależnie od podstawy prawnej wykonywania przez nią prac w Obiektu.
  • Przełożonym – rozumie się przez to osobę lub osoby zarządzające Obiektem.
  1. Obiekt w szczególności podkreśla istotność prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dzieci i zobowiązuje się szkolić swój personel w tym zakresie.
  2. Obiekt zobowiązuje się edukować personel na temat okoliczności wskazujących, że dziecko przebywające w obiekcie może być krzywdzone oraz w zakresie sposobów szybkiego i odpowiedniego reagowania na takie sytuacje.
  3. Jedną z form skutecznego zapobiegania krzywdzeniu dzieci jest identyfikacja dziecka przebywającego w obiekcie i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w obiekcie. W miarę możliwości Personel podejmuje wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą znajduje się w obiekcie.
  4. Na każdym etapie stosowania procedur wynikających ze Standardów należy pamiętać, że mogą one stanowić niedogodność dla Gości, w związku z czym należy wykazywać zrozumienie dla reakcji Gości na powyższe i tłumaczyć im konieczność, tak faktyczną jak i prawną, przeprowadzania w Obiekcie przedmiotowych procedur. Reakcja Gościa nie może jednak stanowić powodu do odstąpienia od procedur.
  5. Wszelkie procedury przewidziane Standardami należy stosować z zachowaniem zasady proporcjonalności względem zaistniałej sytuacji i w sposób racjonalny.
  6. Pracownicy Obiektu powinni w kontaktach z małoletnimi uwzględniać poziom ich rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, a w przypadkach, gdy małoletni jest osobą z niepełnosprawnością lub osobą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wówczas także tę okoliczność.

II. Zatrudnianie osób do pracy z dziećmi

  1. Wszystkie osoby pracujące z dziećmi muszą być dla nich bezpieczne, co oznacza m.in., że ich historia zatrudnienia powinna wskazywać, że nie skrzywdziły w przeszłości żadnego dziecka.
  2. Każdą osobę zatrudnianą przez Obiekt do prac związanych z edukacją, wypoczynkiem i opieką nad dziećmi należy obowiązkowo sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdzenie osoby w Rejestrze odbywa się poprzez wydruk wyników wyszukiwania osoby w Rejestrze z dostępem ograniczonym, który następnie wkładany jest do akt osobowych osoby sprawdzanej. Sprawdzenie należy powtarzać co roku.
  3. Wszyscy pracownicy zatrudnieni do pracy z dziećmi, w tym osoby, które mogą mieć potencjalny kontakt z dziećmi, powinny złożyć oświadczenie o braku karalności i o nietoczeniu się postępowań o czyny przeciwko dzieciom – Załącznik nr 4.

III. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między pracownikami Obiektu a dziećmi, w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich

  1. Pracownik Obiektu nie powinien dopuszczać do sytuacji, w której pozostaje w Obiekcie w pomieszczeniu sam na sam z dzieckiem, z wyjątkiem sytuacji, gdy pozostawienie małoletniego samego w pomieszczeniu mogłoby w istotny sposób zagrozić jego dobru, w szczególności zdrowiu lub życiu. W miarę możliwości należy zapewnić obecność innej osoby dorosłej, nadzór kamer monitoringu lub tak zaplanować obowiązki służbowe, aby móc do nich powrócić, gdy tego rodzaju sytuacja już minie.
  2. Jakiekolwiek kontakty pomiędzy pracownikiem Obiektu a dzieckiem, przebywającym w Obiekcie, nie powinny wykraczać poza interakcje uzasadnione obowiązkami służbowymi pracownika Obiektu i powszechnie przyjętymi normami w kontaktach osób dorosłych z dziećmi.

 

IV. Zasady i procedury identyfikacji dziecka przebywającego w Obiekcie i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa w Obiekcie

  1. Zawsze, kiedy jest to możliwe, należy dokonywać identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w Obiekcie. Identyfikacji tej dokonują pracownicy recepcji. Identyfikacja taka następuje na podstawie dokumentów dziecka oraz osoby dorosłej, z którą przebywa on w Obiekcie, a w razie ich braku, na podstawie rozmowy z dorosłym oraz z dzieckiem.
  2. Jeśli w czasie przeprowadzania procedury wymienionej w ust. 1 pracownik recepcji nabierze jakichkolwiek wątpliwości co do relacji łączącej dziecko i osobę dorosłą, z którą przebywa on w obiekcie, wówczas należy o tym dyskretnie powiadomić przełożonego.
  3. W czasie rozmowy z małoletnim należy zwrócić szczególną uwagę na to, by małoletni miał możliwość swobodnego i nieskrępowanego wypowiadania się, w szczególności by dorosły, z którym małoletni przebywa w Obiekcie, nie udzielał odpowiedzi na pytania zadawane dziecku. Jeśli dorosły w jakikolwiek sposób utrudnia kontakt z dzieckiem lub wywiera na niego presję, choćby tylko swoją obecnością, wówczas należy poprosić dorosłego o opuszczenie pomieszczenia na czas prowadzenia rozmowy z dzieckiem, a także poprosić o obecność w czasie rozmowy dodatkowo drugiego pracownika Obiektu.
  4. W sytuacjach nietypowych i/lub podejrzanych, wskazujących na możliwe ryzyko krzywdzenia dziecka, identyfikacja jest obowiązkowo przeprowadzana przez pracownika recepcji. Przykłady sytuacji mogących budzić podejrzenia znajdują się w Załączniku nr 1 do niniejszych Standardów.
  5. Aby dokonać identyfikacji dziecka i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w obiekcie należy:
    1. Zapytać o tożsamość dziecka oraz o relację dziecka w stosunku do osoby, z którą przybyło do Obiektu lub w nim przebyw W tym celu można poprosić o dokument tożsamości dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem w obiekcie (np. dokument tożsamości dziecka wskazujący na pokrewieństwo, akt stanu cywilnego, orzeczenie sądu, zgoda notarialna rodzica na podróżowanie danej osoby z dzieckiem lub zgoda podpisana przez rodzica dziecka wraz ze wskazaniem danych dziecka, adresu jego zamieszkania, kontaktem telefonicznym do rodzica i numerem dokumentu tożsamości/numerem PESEL osoby, której rodzic powierzył opiekę nad dzieckiem). W przypadku braku dokumentu tożsamości można poprosić o podanie danych dziecka (imię, nazwisko, adres, numer PESEL).
    2. W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo dziecka i osoby dorosłej należy zapytać o tę relację osobę dorosłą oraz dziecko. Przykładowy schemat rozmowy z dorosłym i dzieckiem znajduje się w Załączniku nr 2 do niniejszych Standardów.
    3. Jeżeli osoba dorosła nie posiada dokumentu zgody rodziców, należy poprosić o numer telefonu wyżej wymienionych, aby zadzwonić i potwierdzić przebywanie dziecka w obiekcie z obcą osobą dorosłą za wiedzą i zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
    4. Osoba dorosła niebędąca rodzicem lub opiekunem prawnym powinna posiadać Oświadczenie o zgodzie rodziców na wyjazd dziecka znajdującego się pod jego opieką, zawierające jej dane, dane dziecka i rodziców/opiekunów prawnych. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 5 do niniejszych Standardów.
    5. Jeśli dorosła niebędąca rodzicem lub opiekunem prawnym nie posiada Oświadczenia o zgodzie rodziców na wyjazd dziecka pod jej opieką powinna wypełnić oświadczenie zawierające jej dane, dane dziecka i rodziców/opiekunów prawnych oraz informacje o pisemnej lub ustnej zgodzie rodziców/opiekunów prawnych na wspólny wyjazd ich dziecka z konkretną osobą. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 6 do niniejszych Standardów.

 

  1. W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu dziecka i/lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu dzieciom korzystającym z Obiektu bezpieczeństwa i została opracowana w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym przedmiocie.
  2. Po wyjaśnieniu sprawy w sposób pozytywny należy podziękować za czas poświęcony na upewnienie się, że dziecko jest pod dobrą opieką i jeszcze raz podkreślić, że procedura ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
  3. W przypadku gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia dziecka, należy dyskretnie powiadomić przełożonego.
  4. Przełożony, który został powiadomiony o sytuacji, podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji lub w razie wątpliwości przejmuje rozmowę z podejrzaną osobą dorosłą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.
  5. W przypadku gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub popełnieniu przestępstwa na szkodę dziecka, przełożony zawiadamia o tym fakcie policję. Dalej stosuje się procedurę w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie dziecka.
  6. W przypadku gdy świadkami nietypowych i/lub podejrzanych sytuacji są pracownicy innych działów obiektu np. serwis sprzątający, obsługa pokoi, pracownicy klubu, ochrony, powinni oni o tym niezwłocznie zawiadomić przełożonego, który zadecyduje o podjęciu odpowiednich działań.
  7. W zależności od sytuacji i miejsca przełożony weryfikuje, na ile podejrzenie krzywdzenia dziecka jest zasadne. W tym celu dobiera odpowiednie środki prowadzące do wyjaśnienia sytuacji lub podejmuje decyzję o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policję.

 

V. Zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro dziecka znajdującego się na terenie Obiektu jest zagrożone lub że dziecko zostało skrzywdzone

  1. Jeżeli zaistnieje uzasadnione przypuszczenie, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie Obiektu jest zagrożone, wówczas każdy pracownik Obiektu jest zobowiązany, w reakcji na powyższe, do podjęcia adekwatnych działań.
  2. Mając uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające w obiekcie jest krzywdzone lub jego dobro jest zagrożone, należy niezwłocznie na powyższe podjąć adekwatne działania, w tym zawiadomić przełożonego oraz policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia, a jeśli nie będzie to możliwe lub może spowodować zbędne opóźnienie, powiadomić policję, a przełożonego w późniejszym czasie. W zależności od dynamiki sytuacji i okoliczności, telefon wykonuje osoba, która jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia (pracownik/przełożony).
  3. Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje wtedy, gdy:
  • dziecko ujawniło pracownikowi obiektu fakt krzywdzenia,
  • pracownik zaobserwował krzywdzenie,
  • dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci w pokoju osoby dorosłej.
  1. W tej sytuacji należy w miarę możliwości uniemożliwić dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie dziecka oddalenie się z obiektu.
  2. Po odbiorze dziecka przez policję należy zabezpieczyć materiał z monitoringu oraz inne istotne dowody (np. dokumenty) dotyczące zdarzenia i na wniosek służb przekazać ich kopię listem poleconym lub osobiście prokuratorowi lub policji.
  3. Po interwencji należy opisać zdarzenie oraz przekazać notatkę służbową mailem ze zdarzenia przełożonemu.

 

VI. Postanowienia końcowe

  1. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie pracowników Obiektu do stosowania Standardów są ich przełożeni, każdy w zakresie zarządzanego przez siebie obiektu.
  2. Co najmniej raz na dwa lata dokonywana będzie ocena Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
  3. Standardy podlegają udostępnieniu na stronie internetowej Obiektu, a także zostaną udostępnione w recepcji Obiektowej. Standardy Ochrony Małoletnich udostępnione są w wersji zrozumiałej i skróconej dla dzieci przebywających na terenie hotelu w miejscu dla nich dostępnym.
  4. Standardy wchodzą w życie z dniem 15 sierpnia 2024 roku.

 

 

 

Lista załączników do Standardów ochrony dzieci w Obiektach ApartArt:

Załącznik nr 1: Przykłady sytuacji mogących budzić podejrzenia lub wskazywać na krzywdzenie dziecka

Załącznik nr 2: Przykładowy schemat rozmowy z dorosłym i z dzieckiem podczas identyfikacji

Załącznik nr 4: Oświadczenie pracownika o braku karalności i o nietoczeniu się postępowań o czyny przeciwko dzieciom

Załącznik nr 5: Oświadczenia o zgodzie rodziców/opiekunów prawnych na wyjazd ich dziecka z konkretną osobą

Załącznik nr 6: Oświadczenia osoby dorosłej o zgodzie rodziców/opiekunów prawnych na wyjazd ich dziecka pod jej opieką

 

Załącznik nr 5 do Standardów ochrony dzieci w Obiektach ApartArt:

Oświadczenie o zgodzie rodziców/opiekunów prawnych na wyjazd ich dziecka z konkretną osobą

 

........................., dnia …………………………

UPOWAŻNIENIE (rodzica/opiekuna prawnego) DO OPIEKI NAD DZIECKIEM

Ja ……………………………………………………. zamieszkały/a ………………………………………………………………………….. legitymujący/a się dowodem osobistym (seria i numer) ............................................. będąc rodzicem /opiekunem prawnym, posiadając prawo do opieki nad (imię i nazwisko dziecka) ......................... ................................ o numerze PESEL ……………………………… , zamieszkałego/łą ……………………………………………………………………. upoważniam Pana/Panią …………………………………………………………zamieszkałego/łą ………………………………………………..………… ……..……………………………………………………….……………… legitymującego się dowodem osobistym (seria i numer) …………………………………………………… do sprawowania opieki, prowadzenia spraw bieżących oraz nagłych związanych z opieką nad wyżej wymienionym dzieckiem w trakcie pobytu w hotelu (pełna nazwa hotelu, miejscowość) ………………………………………………………………………… w terminie ……………………………………………………………….

Jednocześnie oświadczam, że pomiędzy osobą upoważnioną do sprawowania opieki, a moim dzieckiem występuje stopień pokrewieństwa: ……………………………..………………………………………………………

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - kodeks karny.3

…………………………………………………………………

(podpis rodzica/opiekuna prawnego)

Art. 233 kk (wyciąg) Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przepisy stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

 

Załącznik nr 6 do Standardów ochrony dzieci w Obiektach ApartArt:

Oświadczenie osoby dorosłej o zgodzie rodziców/opiekunów prawnych na wyjazd ich dziecka pod jej opieką

 

........................., dnia …………………………

 

Ja ……………………………………………………. zamieszkały/a …………………………………………………………………………..

legitymujący/a się dowodem osobistym (seria i numer) ...................................................... oświadczam, że uzyskałem zgodę do sprawowania opieki, prowadzenia spraw bieżących oraz nagłych związanych z opieką nad dzieckiem (imię i nazwisko dziecka) ......................... ................................ o numerze PESEL …………………………….……… , zamieszkałego/łą ………………………..……………………………………………………………. w czasie pobytu w Apartamentach ApartArt w ………………………………………… w terminie od ………………………….…………….. do …………………………………………………….……..

Zgodę uzyskałem/am zgodę od rodzica/opiekuna prawnego ww. dziecka: (imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego) ........................................ .................................................... o numerze PESEL ……………………………………………………… , zamieszkałego/łą ……………………………………………………….. ……………………………………………. numer telefonu………………………………………………………..

 

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art.

233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - kodeks karny.3

 

…………………………………………………………………

(podpis osoby dorosłej sprawującej opiekę)

 

Art. 233 kk (wyciąg) Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przepisy stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.