DŁUGI WEEKEND CZERWCOWY - JAK ZAPLANOWAĆ, CO ZOBACZYĆ, JAKI REGION ODWIEDZIĆ?


 

2023 rok jest dla nas łaskawy pod względem długich weekendów. Tuż po weekendzie majowym, który w tym roku wypadł na początku tygodnia, dając nam okazję do wielodniowego wypoczynku, przed nami kolejny - długi weekend czerwcowy, tym razem z okazji Bożego Ciała. Długi weekend czerwcowy wypada 8 czerwca, jak co roku w czwartek. Wystarczy więc wziąć 1 dzień urlopu i wypoczywać przez 4 dni od 8 do 11 czerwca. Jeśli zdecydujemy się wziąć 4 dni urlopu, to podobnie jak w przypadku Wielkanocy możemy zaplanować odpoczynek od pracy na aż 9 dni. Gdzie się udać? Co zobaczyć? Podpowiadamy!

Jako cel podróży warto obrać Małopolskę. Ten południowy region Polski stanowi idealną bazę wypadową. Zatrzymując się w Krakowie możemy doświadczyć nie tylko wielkomiejskiej historii i tożsamych dla miasta rozrywek, ale zaplanować wycieczki do pobliskich atrakcji i rejonów turystycznych, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Gdzie się udać?

 

Zakopane i Tatry

Myśląc o wyjeździe do Zakopanego, można zarezerwować nocleg na miejscu  i tu rekomendujemy klimatyczną i wyjątkową Willę Motylek lub zatrzymać się w Krakowie i zaplanować na Zakopane jeden dzień. Wybór zależy od czasu, jaki macie i preferencji noclegowych. Kraków to dumna stolica Małopolski, ale Zakopane to ikona regionu. Znajdują się w nim liczne atrakcje turystyczne, muzea, lokale gastronomiczne, w których posmakować można regionalnych specjałów, no i klimat…niepowtarzalny klimat Zakopanego, który zostanie z Wami na długo po wyjeździe. Planując wyjazd do Zakopanego odwiedzić można samo miasto lub odbyć wędrówkę do jednej z dolin, czy na jeden z licznych w Tatrach szczytów. Wszystko zależy od tego czy wolicie czynny, czy bierny odpoczynek. Bez względu na to którą z opcji wybieracie, Zakopane z pewnością Was nie zawiedzie. Więcej szczegółów o tym co zrobić w Zakopanem znajdziecie w naszym blogu.

Spływ Dunajcem

Niezapomniana przygoda i zapierające dech w piersiach widoki, których nie można podziwiać z żadnego innego miejsca na świecie – to właśnie charakteryzuje spływ Dunajcem. Licząca nawet do 15 kilometrów trasa ze Sromowiec do Szczawnicy lub Krościenka to podróż licznymi zakolami na rwącej, kapryśnej rzece. Wokół jej koryta znajdują się liczące nawet 300 metrów wysokości pionowe zbocza skalne. Z tratwy każdorazowo prowadzonej przez flisaka, można zobaczyć między innymi najwyższe szczyty Pienin Trzy Korony oraz skalistą grań Sokolicy.

Ojcowski Park Narodowy

Innym ciekawym miejscem w Małopolsce, na pewno jest Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy z parków w kraju. Wyróżnia go przede wszystkim nietypowa rzeźba terenu. Liczne skały i jaskinie osadzone w ich ścianach przyciągają turystów spragnionych oryginalnych krajobrazów i spokojnych pieszych lub rowerowych podróży. Jeśli cenisz sobie obiekty historyczne, możesz również odwiedzić również Zamek Pieskowa Skała albo ruiny Zamku w Ojcowie.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli ,,Wieliczka” to zdecydowanie najsłynniejsza polska kopalnia na świecie. Wpisana na listę UNESCO, odwiedzana jest rocznie przez ponad milion turystów z całego świata. 135 metrów pod ziemią, na długości 3,5 km spaceru podziemnymi tunelami poznasz historię tej niezwykłej kopalni. Zwiedzisz nie tylko solne korytarze, ale również kaplicę św. Kingi czy ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich. Jeśli wolisz ominąć grupy turystów, można skusić się na trasę górniczą- mniej znaną, ale wcale nie mniej ciekawą. Wieliczka to idealny punkt na jednodniową wycieczkę z Krakowa. 

Kraków

Zwiedzanie Małopolski nie byłoby pełne bez pobytu w Krakowie. Nie brak tutaj atrakcji zarówno dla osób, które lubią poznawać zabytki, jak i tych, którzy preferują raczej klimatyczne miejsca pełne ludzi. Do odwiedzenia Krakowa nie ma potrzeby nikogo namawiać- miasto to albo już się widziało albo planuje zobaczyć w najbliższej przyszłości. Na dowód tych słów przemawia statystyka – Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto Polski i stały bywalec światowych turystycznych rankingów. Jeśli chcielibyście się więcej dowiedzieć, gdzie warto zaglądnąć będąc w Krakowie, zapraszamy do naszego bloga.

Zalipie

Zalipie czyli „malowana wieś”, znana na całym świecie dzięki popularnej na całej świecie grze komputerowej Wiedźmin, miejscowość w Małopolsce. Zalipie słynie z wykorzystania wzorów kwiatowych zdobiących ściany chat, wnętrza domów i otoczenie gospodarcze. Najsłynniejszy z malowanych kompleksów to Zagroda Felicji Curyłowej. Miejsce to zyskało międzynarodową sławę i chętnie odwiedzane jest przez turystów z całego świata. Nie wiemy czemu, ale Zalipie bardzo upodobali sobie goście z Japonii. Nic dziwnego, że wieś trafiła na naszą listę największych atrakcji Małopolski.

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd leży na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego. Szlak wytyczają zamki i warownie jurajskie, położone pomiędzy Krakowem a Częstochową. Choć tworzą go wiekowe budowle, wytyczony został dopiero w 1927 roku w czasopiśmie „Ziemia” przez Stanisława Leszczyńskiego. Sama nazwa odnosiła się do miejsc, w których zatrzymywały się koronowane głowy − polskie „orły”, dla których zamki były gniazdami. Na trasie orlich gniazd znajduje się 12 punktów. Są to: zamek w Kostrzewiu, ruiny zamku w Złotej Górze w Ojcowie, zamek Królewski na Pieskowej Skale, ruiny zamku Rabsztyn, ruiny zamku Bydlin, ruiny zamku Smoleń, ruiny zamku w Pilicy, zamek Ogrodzieniec, zamek Bąkowiec, zamek królewski w Bobolicach, ruiny zamku w Mirowie oraz ruiny zamku królewskiego w Olsztynie pod Częstochową. 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje rozbudziły w Was ochotę na wykorzystanie nadchodzącego długiego weekendu i spędzenie go na południu Polski. Walory turystyczne tego regionu są nie do przecenienia. Znajdziesz tutaj nie tylko liczne zabytki, ale również cenne atrakcje przyrodnicze. Wybierając się w proponowane przez nas miejsca, poznasz Małopolskę dokładnie tak, jak wypada ją poznać. 


Powrót do bloga