Zakopane - właśnie to miasto przychodzi na myśl wielu miłośnikom zimowego wypoczynku w górach. Jest to doskonałe miejsce zarówno dla podróżujących samotnie, dla par jak i dla grupy znajomych czy rodzin. I choć odpowiedź na pytanie - co robić zimą w Zakopanem? - nasuwa się od razu, to jest kilka atrakcji w tym mieście, o których warto wspomnieć właśnie zimą.
Zakopane to miasto dla miłośników białego szaleństwa. Zarówno dla narciarzy jak i fanów snowboardu. W okolicy znajdują się liczne stoki, dostosowane do różnego stopnia zaawansowania. Pojeżdżą tu zarówno profesjonaliści jak i amatorzy tego sportu.
Jednym z najpopularniejszych stoków narciarskich w Zakopanem jest z całą pewnością ten znajdujący się na Kasprowym Wierchu. Narciarze cenią go za naturalność, śnieg na tutejszych trasach jest całkowicie naturalny. Co więcej to jedyny stok w Polsce o charakterze alpejskim! Na Kasprowym mamy do dyspozycji kilka tras narciarskich: Goryczkowa (długość: 1770m), Gąsienicowa (długość: 1200m), szlak narciarski z Hali Gąsienicowej (długość: 8500m) oraz nartostradę z Goryczkowej (długość: 3500m).
To bodaj najbardziej popularna stacja narciarska w Zakopanem, jednym z jej atutów są piękne widoki na panoramę Tatr. Znajdują się tu dwie koleje linowe: pierwsza - 6-osobowa na szczyt Gubałówki (raczej dla wprawnych narciarzy) gdzie oprócz zimowego szaleństwa można też odpocząć, napić się gorącej herbaty, zjeść obiad lub podziwiać góry; druga - mniejsza kolej prowadzi do połowy stoku, gdzie mogą ćwiczyć początkujący jeźdźcy. Natomiast przy dolnej stacji znajduje się KidsPark Szymoszkowa, gdzie pierwsze nauki jazdy na nartach lub na desce mogą pobierać dzieci.
Tu do wyboru narciarze i snowboardziści mają do wyboru 6 tras. Zaawansowani fani zimowych sportów mają do dyspozycji trasę długości 800 m, która spełnia wymogi FIS oraz nieco dłuższą trasę (900 m) średnio-trudną. Nieco mniej zaawansowani moga spróbowac swoich sił na dwóch średnio-trudnych trasach (100 m), a początkujący mają do dyspozycji dwie łatwe trasy o długości 200 m i 250 m. Dla dzieci zostało przygotowane Przedszkole Narciarskie. W pobliżu dolnej stacji znajduje się Karczma Harenda, gdzie można się posilić. Inne punkty gastronomiczne znajdują się też przy wyciągach orczykowych - Szałas u Curusia oraz na górnej stacji krzesełkowej - punkt gastronomiczny z tarasem widokowym.
To kolejne miejsce, gdzie narciarze chętnie kierują swoje deski, zwłaszcza początkujący i dzieci, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z tym sportem. Tu znajduje się 6 różnorodnych tras: Tatrapoma P1 (długość: 200 m), Tatrapoma P2 (długość: 145 m), Tatrapoma P3 (długość: 250m), Tatrapoma P4 (długość: 240 m), Tatrapoma P5 (długość: 200 m), Taśma T5 (długość: 33 m).
Kiedy już znudzą Ci się zakopiańskie stoki, możesz ruszyć śmiało do innych pobliskich ośrodków narciarskich. Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska i Stacja narciarska Rusin-SKI (w Białce Tatrzańskiej), Długa Polana i Zadział (Nowy Targ) czy Czortyn-ski (Kluszkowce).
Choć to góry, to i narciarze poruszający się pod innym kontem, też znajdą tu coś dla siebie. W samym zakopanem znajdują się 3 trasy: 1 - Centralny Ośrodek Sportowy - profesjonalnie przygotowana trasa dla sportowców (w pobliżu stadionu sportowego i skoczni Wielka Krokiew); 2 - Na Równi Krupowej - trasa idealna dla początkujących biegaczy (kilka minut od Krupówek w samym centrum Zakopanego na wielkiej łące) i 3 - Biały Potok - to ok. 5 km trasa dla średnio zaawansowanych biegaczy (w rejonie Wielkiej Krokwi).
W pobliżu Zakopanego warto wybrać się na dwie pozostałe trasy biegówkowe. Jedna trasa prowadzi praktycznie przez całą Dolinę Chochołowską - Siwa Polana - 7 km dość prostej trasy. Druga trasa znajduje się na stadionie w Ośrodku Biathlonowym, która, kiedy warunki na to pozwalają, łączona jest z trasą do Chotarzu - Kościelisko - świetna dla początkujących, posiada kilka niewielkich wzniesień.
Zakopane i okolice to także miejsce bogate w liczne baseny termalne. Najbardziej znane z nich to termy w Bukowinie Tatrzańskiej, Termy Bania, Chochołowskie Termy oraz Termy w Szaflarach. Rozległe kompleksy basenów termalnych zazwyczaj mają na swoim terenie także sauny oraz strefy SPA, gdzie zamówić można relaksujący masaż czy zabieg pielęgnacyjny. To doskonały wybór także dla rodzin z dziećmi – różnego rodzaju baseny dostosowane są także dla najmłodszych.
Baseny z wodą termalną o temperaturze do 36 stopni C, baseny solankowe, groty solne i zjeżdżalnie, to tylko niektóre z wielu atrakcji jakie zapewniają termy. Relaks w ciepłej wodzie i piękne widoki ośnieżonych gór i drzew to niepowtarzalne połączenie, którego trzeba doświadczyć! Niesamowite wrażenia zapewniają baseny umiejscowione na zewnątrz budynków, gdy siedząc w ciepłej wodzie otacza cię zimowa aura.
Tym, którzy nie są miłośnikami narciarstwa ani basenów, mogą przypaść do gustu inne propozycje, jakich wiele jeszcze ma w zanadrzu zimowe Zakopane. Przykładowo warto wybrać się na otwarte lodowiska na terenie miasta, gdzie można wypożyczyć sprzęt i pojeździć przy muzyce, podziwiając świąteczne iluminacje.
Snowlandia Śnieżny Labirynt
To jedna z ciekawszych propozycji w Zakopanem, która dostępna jest tylko zimą. Atrakcja bowiem w całości powstaje ze śniegu. Gdy tylko temperatury osiągaja odpowiednio minusowe tempertury u stup Wielkiej Krokwi powstaje śnieżne miasteczko: labirynt, zamek i pałac. Dodatkowo niesamowitą atrakcją dla maluchów będzie wybranie się na tor saneczkowy lub do zimowego mini ZOO. Dzieci uwielbiają tę atrakcję a i dorośli będa zadowoleni.
Zimą w Zakopanem nie brakuje śniegu, dlatego też niemal na każdym kroku zobaczymy reklamę oferującą przejażdżkę kuligiem. Taką atrakcję może zapewnić firma ale i właściciele miejsc noclegowych. Dużą popularnością cieszą się kuligi odbywające się po zmroku wzdłuż trasy oświetlonej pochodniami. Kuligi najczęściej połączone są z ogniskiem, pieczeniem kiełbasek, muzyką, śpiewem i tańcami.
Choć ta atrakcja przywędrowała do Zakopanego z zagranicy, to nie mniej jednak cieszy się również spora popularnością. Do wyboru masz dwie opcje brania udziału w tej atrakcji. Pierwsza opcja zakłada, że gdy Ty siedzisz w saniach, maszer powozi zaprzegiem złożonym z psów Husky; druga natomiast, bardziej ekstremalna zakłada, że to Ty możesz być maszerem i kierować psiakami. Uważaj, żeby zaprzęg Cię nie wykiwał i byś nie utknął w zimowej zaspie.
To kolejna propozycja dla żądnych ekstremalnych wrażeń. Dużo hałasu i skoków adrenaliny w scenerii podhalańskich lasów. Tak jak przejażdżka kuligiem połączona jest z ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i czymś ciepłym do picia. Obecnie wiele film nie tylko wypożycza skutery śnieżne, ale organizuje zimowe eskapady podczas których można nie tylko się wyszaleć, ale i zwiedzić ciekawe górskie okolice.
Zakopane od lat jest organizatorem Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. To wydarzenie od lat przyciąga tłumy kibiców pod Wielką Krokwię, którzy dopingują zawodników. Świetna atmosfera udziela się tu wszystkim. Mistrzostwa odbywają się zazwyczaj w styczniu lub na przełomie stycznia i lutego. Jeśli więc planujesz wyjazd na ferie w tym okresie, masz dodatkową możliwość brania udziału w tym wydarzeniu.
Jeśli chcesz przeżyć w Zakopanem coś naprawdę ekstremalnego to może być to nurkowanie pod lodem. Jest ono znacznie trudniejsze od nurkowania w lecie a sprzęt, z którym schodzi się pod wodę waży jakieś 30 kg! Czas trwania to ok. 30 min. Jednak nie jest to atrakcja dla każdego. Wymaga doświadczenia oraz wysiłku, dlatego w takiej atrakcji mogą brać udział osoby, które decydują się na szkolenie z nurkowania pod lodem lub juz takie szkolenie przeszli.
Jeżeli zimno jest szczególnie dokuczliwe, a warunki na zewnątrz nie sprzyjają akurat pieszym wyprawom dobrze jest zatroszczyć się o miejsce, w którym można będzie w rodzinnym gronie spędzić zimowy wieczór z dala od mrozu. Takim komfortowym azylem są nasze apartamenty w Zakopanem ApartArt. To przytulne wnętrza, gdzie w cieple można cieszyć się swoim towarzystwem, przygotować wspólny obiad czy ogrzać się przy cieple kominka.