Eko aparthotel - Belle Epoque Residence


Nie da się ukryć, że proekologiczne rozwiązania wkradają się do naszego życia niemal w każdym jego aspekcie. Eko opakowania, funkcje eko w urządzeniach elektronicznych, oświetlenie LED itd. Dlaczego w obiektach hotelowych miałoby być inaczej? Dlaczego mielibyśmy sobie robić wakacje od dbania o nasze środowisko? W Belle Epoque Apart Residence też możesz być eko.

Światowe eko trendy w branży hotelarskiej

O nasze środowisko można dbać na różne sposoby, a najlepiej zacząć do rzeczy, które najłatwiej i najszybciej wprowadzić w życie w hotelowych obiektach. Dlatego coraz popularniejsze jest montowanie odpowiednich urządzeń, które mają nam pomóc w byciu eko, są to: perlatory, oświetlenie LED, zmywarki z funkcją eko czy minibary o wysokiej klasie energetycznej, które nie wydzielają freonu.

Zmieniają się też zasady sprzątania pokoi czy apartamentów. Codzienna wymiana ręczników czy wymiana pościeli są coraz rzadziej praktykowane. Hotelarze zaczynają uświadamiać swoich Gości o tym, że ręcznik odwieszony na wieszak daje znak, że nie trzeba go wymieniać, a pościel może być wymieniana co 3 dzień lub na specjalne życzenie.

Kolejny krok do dbania o środowisko to używanie koszy do segregacji śmieci. Niestety nie zawsze udaje się je wprowadzić ze względu na różne uwarunkowania, ale trendy pokazują, że nawet w hotelach, segregowanie odpadów zaczyna być standardem.

Już niemal każdy z nas jest przyzwyczajony do faktu, że w hotelowej łazience czekają na nas kosmetyki w jednorazowych buteleczkach jak żel do kąpania czy szampon. Wiele hoteli w myśl eko zasad zamienia małe buteleczki na większe opakowania (uzupełniane od czasu do czasu) lub wręcz świadomie rezygnuje z udostępniania kosmetyków na rzecz redukcji odpadów.

Jak robią to za granicą?

Hotel Central Park w Nowym Jorku został zbudowany w oparciu o amerykański system oceny budownictwa LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Ściany i sufity w niektórych miejscach pokryte są mchem, a po elewacji budynku pnie się bluszcz. Meble hotelowe zostały  wykonane w procesie upcyclingu; pościel, szlafroki oraz skarpetki (zamiast kapci) - z bawełny organicznej, a wieszaki - z kartonu. Czas brania prysznicu odmierza specjalna klepsydra, która przesiewa się po 5 minutach. To znak, że tyle powinien on trwać aby maksymalnie zminimalizować zużycie wody.

Crowne Plaza Copenhagen Towers w Kopenhadze to idealny przykład tego, jak podkreślić swoje przyjazne nastawienie wobec środowiska i chwalić się proekologicznymi inicjatywami i zastosowanymi rozwiązaniami. Panele słoneczne czy sprzęt informatyczny wykonany z tworzyw sztucznych nadających się do ponownego przetworzenia, to tylko część rozwiązań, którymi może się poszczycić ten obiekt. Dodatkowo Goście mogą skorzystać ze specjalnej oferty. Za odmowę codziennego serwisu pokoju, otrzymują zniżkę w hotelowym barze.

Hotel Finca Rosa Blanca Coffee Plantation and Inn w Kostaryce posiada podziemny system elektryczny, który nie koliduje z dziką przyrodą, która otacza obiekt. Goście otrzymują w hotelowej restauracji warzywa organiczne, a w pokojach czeka na nich pościel wykonana z włókien bambusa. Poza tym nic tu się nie marnuje, nawet fusy po kawie stosuje się jako naturalny nawóz.

Eko Aparthotel - Belle Epoque Residence czyli eko rozwiązania zastosowane w naszym obiekcie

Widząc jak bardzo zmieniają się oczekiwania Gości, którzy odwiedzają nasz obiekt, również postanowiliśmy wprowadzić nieco zmian w obszarze naszej eko polityki i tym sposobem przyczynić się do dbania o środowisko. Poniżej kilka wprowadzonych przez nas eko zasad:

1) Świadomie zrezygnowaliśmy z udostępniania kosmetyków takich jak żel do kąpania czy szampon do włosów, jednak w naszych łazienkach (przy umywalkach i/lub pod prysznicem) znajdują się specjalne Eko dozowniki na mydło.

2) Praktycznie każdy kran posiada perlator, tak aby skutecznie zarządzać zużyciem wody.

3) W każdym z naszych apartamentów jest zmywarka z funkcją ECO 50 stopni, mamy nadzieję, że będziesz z niej korzystał podczas pobytu.

4) Zdajemy sobie sprawę, że używanie ręczników papierowych jest bardzo wygodne, jednak w trosce o nasze środowisko wymieniliśmy je na ściereczki kuchenne, które znajdują się we wszystkich naszych apartamentach w aneksach kuchennych.

5) Zamawiając śniadanie podczas pobytu w Belle Epoque Residence, zawsze dostarczymy Ci je na porcelanowej zastawie, tak by nie generować plastikowych odpadów.

6) W naszym aparthotelu stosujemy oświetlenie typu LED, a światło w korytarzach zostaje aktywowane na czujnik ruchu.

7) Każdy nasz apartament otwierany jest na kartę magnetyczną, to oznacza, że po wyjściu z pokoju odcinamy dopływ prądu (poza lodówką).

8) Nie znajdziesz też w naszych pokojach wody w butelkach plastikowych, dlaczego? Ponieważ w myśl zasad eko unikamy plastikowych opakowań, a poza tym woda z kranu w Krakowie jest jedną z najczystszych wód na świecie (zaraz po Singapurze). A więc częstuj się bez obaw.

9) Również nasze zasady odnośnie sprzątania apartamentów przygotowaliśmy w zgodzie z eko zaleceniami:

- pobyt do 4 dni: sprzątanie po Twoim wyjeździe.

- pobyt powyżej 4 dni: sprzątanie i wymiana ręczników 2 razy w tygodniu, wymiana pościeli 1 raz w tygodniu.

- codzienne sprzątanie jest możliwe za dodatkową opłatą.

Mamy nadzieję, że docenisz nasze starania odnośnie dbania o środowisko i razem z nami postanowisz zmienić swoje przyzwyczajenia na korzyść lepszego jutra.

To tylko pierwszy etap wprowadzania eko rozwiązań do naszego aparthotelu. Mamy nadzieję, że systematycznie uda nam się wdrażać kolejne działania mające na celu dbanie o środowisko. O wszystkich nowinkach będziemy informować na bieżąco na naszych kanałach społecznościowych.

Bądź eko razem z nami!

Rezerwuję apartament w eko aparthotelu

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga