Turystyczna stolica Podhala – co warto zobaczyć w Zakopanem?


Zakopane to jedno z najpopularniejszych miast Polsce. Każdego roku odwiedzają je tysiące turystów z całego świata, chcący na własne oczy zobaczyć najbardziej polecane atrakcje miasta, o które w Zakopanem nietrudno. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie, niezależnie od tego czego szuka i co najbardziej go interesuje. Co zatem warto zobaczyć w mieście? Apartamenty w Zakopanem przedstawiają swoje zestawienie!

Giewont – obowiązkowy punkt wycieczki

Wycieczka do Zakopanego powinna mieć kilka obowiązkowych punktów, a jednym z nich z pewnością jest Giewont. Jest to popularny wśród turystów szczyt w Tatrach Zachodnich, znajdujący się na wysokości 1894 metrów. Giewont składa się z trzech części, połączonych przez przełęcze. Ich duża ilość sprawia, że mimo iż piękny i malowniczy, Giewont jest także niebezpieczny, dlatego też podczas zdobywania szczytu należy zachować szczególną ostrożność.

Na Giewont dotrzeć można trzema różnymi szlakami – czerwonym, niebieskim oraz żółtym. Wszystkie trasy maja podobny stopień trudności, zatem wybór powinien zależeć od tego, co chcemy podziwiać podczas wspinaczki i ile czasu chcemy na nią przeznaczyć.

Istnieje legenda, która głosi, iż Giewont to nie kto inny jak odważny młodzieniec, kamienny rycerz śpiący snem wiecznym, który przerwać może jedynie nadchodzace niebezpieczeństwo. Wtedy rycerz obudzi się aby obronić nie tylko Zakopane, ale i cały kraj. Owa legenda posiada kilka różnych wersji, które z pewnością można na żywo usłyszeć w Zakopanem. 

Wizytówka Tatr - Morskie Oko

Kolejnym miejscem, które jest dobrze znane, ale także warte odwiedzenia, jest Morskie Oko. Jest to największe jezioro w Tatrach, znajdujące się około 25 kilometrów od Zakopanego, w Dolinie Rybiego Potoku. Aby rozpocząć wyprawę należy dotrzeć do początku trasy pieszej – Palenicy Białczańskiej. Można dostać się tam samochodem lub busem, a droga nie powinna zająć więcej niż 30 minut.

Kiedy już znajdziemy się na starcie trasy, do pokonania zostanie nam około 8 kilometrów w jedną stronę. Trasę tę można pokonać pieszo lub dorożką, bądź saniami - największą satysfakcję daje oczywiście pokonanie owej trasy na piechotę. Drogę do Morskiego Oka umilają turystom wspaniałe widoki – Tatry Wysokie, Wodogrzmoty Mickiewicza, szczyt Rysy oraz urokliwe schronisko górskie.

Morskie Oko to jezioro pochodzenia polodowcowego. Ma ono imponująca powierzchnię 35 h, a jego maksymalna głębokość to 51 metrów. Woda w jeziorze jest niezwykle przejrzysta, dzięki czemu można dostrzec żyjące w nim ryby.

Urokliwy cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Po dalekich wyprawach czas na miejsce znajdujące się niemal w samym centrum miasta, kilkaset metrów od apartamentów w Zakopanem, a mimo to zachwycające swoim niesamowitym spokojem i melancholijnym pięknem. Mowa tu oczywiście o jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy – najstarszym cmentarzu zakopiańskim – Pęksowym Brzyzku. To niezwykłe miejsce, w którym spoczywają zasłużone postaci polskiego świata sztuki, między innymi Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński, Maria Witkiewiczowa i Stanisław Witkiewicz.

Atmosfera tego miejsca jest wprost nie do opisania – każdy z nagrobków stanowi niepowtarzalne dzieło sztuki i świadectwo historii. Na każdym kroku widoczne są motywy charakterystyczne dla stylu podhalańskiego – regionalne rzeźby czy kapliczki.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku powstał w połowie XIX wieku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której się znajduje – Jana Pęksy. Drugi człon – brzyz, czy też brzyzek to wyraz z gwary góralskiej, oznaczający urwisko. Już w roku 1931 miejsce to zostało zauważone i docenione, wskutek czego wpisano je do rejestru polskich zabytków.

Rozgrzewka na dobry początek

To zaledwie kilka z bardzo licznych możliwości jakie stwarza nam Zakopane. To niezwykłe miasto, w którym można zobaczyć wiele ciekawych miejsc oraz wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Warto zatem zatrzymać się tu na dłużej i w pełni wykorzystać ten czas na jak najlepsze zwiedzenie Zakopanego!

Po całym dniu podziwiania najbardziej urokliwych miejsc w mieście warto odpocząć w komfortowym miejscu. Najlepszym będą przytulne apartamenty w Zakopanem!

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga