Co zwiedzić w Zakopanem?


Zakopane to popularne wśród turystów, niezwykle bogate w rozmaite atrakcje miasto. Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc i atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć. Mimo to, wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z historycznych skarbów turystycznej stolicy Podhala.

Zarezerwowaliśmy apartament w Zakopanem, termin wycieczki tuż tuż i nagle pojawia się pytanie - co zwiedzić w Zakopanem? Kiedy już zaliczymy wszystkie podstawowe, najbardziej znane atrakcje Zakopanego warto na moment się zatrzymać, rozejrzeć i zobaczyć jak wiele nas czasem omija. Na każdym kroku, na spacerze przez tak popularne i obfite w różnego rodzaju sklepiki stoiska Krupówki, mijamy prawdziwy pomnik historii. Zakopane to nie tylko restauracje z pysznym góralskim jedzeniem, Gubałówka i Wielka Krokiew, to także wiele ciekawych, zabytkowych budynków, których historie z całą pewnością warto poznać. Tak może narodzić się prawdziwa miłość!

Nieznane szczegóły znanych Krupówek

Zakopiańskie Krupówki – mimo iż gremialnie odwiedzane – skrywają wiele tajemnic i ciekawych historii. Przemierzając ulicę warto nieraz zatrzymać się i podnieść wzrok, aby dostrzec ukryte, nieco inne piękno tego miejsca.

Pierwszym z ciekawych budynków Krupówek jest imponująca, trzy piętrowa willa Poraj. Jest to budowla w stylu szwajcarskim, wzniesione pod koniec XIX wieku. Pierwotnie willa pełniła funkcję pensjonatu, jednak po II wojnie przekształcono jej wnętrze na prywatne mieszkania. Na parterze zabytkowego budynku mieściła się restauracja, którą mogliśmy podziwiać w filmie Andrzeja Wajdy – Człowiek z marmuru. Obecnie mieści się tam kilka sklepów i lokali usługowych. Budynek znajduje się na początku ulicy Krupówki, przy łączeniu z ulicą 3-ego Maja.

Zdecydowanie wartymi uwagi są także budynki mieszczące się naprzeciwko mostku na Krupówkach.  Znajduje się tam bowiem drewniany budynek o nazwie Staszeczkówka – dawne miejsce zamieszkania Kazimierza Przerwy-Tetmajera - w której znajduje się kultowa restauracja Sabała oraz najstarszy dom ulicy Krupówki – pierwszy zakopiański pensjonat.

Środkowa część Krupówek to budynek znany zarówno niegdyś jak i dziś. Obecnie znajduje się tutaj popularna dyskoteka Morskie Oko, dawniej – luksusowy hotel na skalę światową. Znajdowała się tam także sala teatralna, na której deskach występowali między innymi Karol Szymanowski czy Helena Modrzejewska.

Schodząc w dół ulicy, kierując się w stronę kolejki na Gubałówkę warto spojrzeć w prawo, aby ujrzeć najstarszy rzymskokatolicki, murowany kościół w Zakopanem. Fundamenty Kościoła Najświętszej Rodziny powstały już w 1877 roku. Pod koniec XIX wieku świątynia została wzniesiona dzięki pomocy parafian oraz hojnym datkom hrabiego Władysława Zamoyskiego.

Ruchliwy pomnik historii – ulica Kościeliska

Ulicą bogatą w ciekawe i piękne zabytki jest także ulica Kościeliska. Miejsce to z powodzeniem nazwać można żywym skansenem. Ulica została bowiem uznana za zespół zabytkowy. Piękne drewniane budynki, będące pomnikiem góralskiej architektury, zdobią ulicę na całej jej długości. Tutaj znajduje się także pierwszy zakopiański kościół i cmentarz. Drewniana świątynia pw. Matki Bożej Częstochowskiej wzniesiona została w połowie XIX wieku. Wcześniej, w jej miejscu stała mała kapliczka, przez miejscowych nazywana kapliczką Gąsieniców.

Przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz, ufundowany przez Jana Pęksę – Pęksowe Brzyzko. Spoczęli tu najbardziej zasłużeni mieszkańcy Zakopanego oraz Ci, którym to miasto było wyjątkowo bliskie. Można tutaj zobaczyć nagrobki takich znakomitych twórców, jak na przykład Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz czy Kornel Makuszyński.

Jednym z ciekawych zabytków, który wciąż funkcjonuje i przyjmuje gości jest karczma U wnuka. Jest to najstarszy drewniany budynek przy ulicy Kościeliskiej, wzniesiony przez Józefa Krzeptowskiego – brata znanego zakopiańskiego górala, pieśniarza i gawędziarza Sabały.

Budynek powstał  w roku 1848, a niedługo potem, bo w roku 1870, miała miejsce jego przebudowa. W tamtym czasie, w budynku znajdował się żydowski sklep oraz kilka pokoi gościnnych. Kilka lat później powstało tu pierwsze w mieście kasyno.

Budynek ten stanowił centralny ośrodek kulturalny miasta. Bywali tutaj Tytus Chałubiński, Wincenty Witos czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Mówi się także, że ów budynek był główną inspiracją dla Stanisława Witkiewicza, kiedy to projektował pierwszy dom w stylu zakopiańskim – Willę Kolibę.

Korzeni obecnej nazwy szukać należy na początku XX wieku. Wtedy to, w 1907 roku, wnuczka Józefa Krzeptowskiego poślubiła Jana Wnuka. Był to uznany lwowski restaurator, który przybył na Podhale aby gotować dla samego Henryka Sienkiewicza. Od tego czasu, w budynku prowadzona jest restauracja, która do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Doceń niedocenione skarby miasta

Zakopane to miasto turystyczne, niezwykle popularne, ale niewielu turystów zdaje sobie sprawę z jego prawdziwej wartości. To niezwykle bogate miejsce, jedna z kolebek polskiej kultury i sztuki, dlatego też warto porządnie przygotować się do odwiedzin stolicy Podhala, aby móc w pełni cieszyć się jego pięknem i bogata historią.

Po całym dniu zwiedzania warto odpocząć w równie ciekawym i pięknym miejscu. Nasze apartamenty w Zakopanem z pewnością to Państwu zagwarantują. Niektóre z nich można zobaczyć poniżej.  

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga