Zakopane z dzieckiem


Zakopane to piękne turystyczne miasto doskonale nam wszystkim znane. Każdego letniego i zimowego sezonu ściąga do siebie setki turystów z całego świata. Zakopane to doskonałe miejsce na rodzinny wypad – można tu bowiem znaleźć wiele ciekawych atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Wielu rodziców często rezygnuje z wakacji lub spędza je w hotelowym pokoju lub ogranicza się jedynie do wypoczynku w apartamencie w Zakopanem, ponieważ nie ma pomysłu na spędzenie czasu z dzieckiem. W poniższym artykule pomożemy Wam ułożyć plan wycieczki pod tytułem Zakopane z dzieckiem!

Zakopane z dzieckiem na aktywnie

Zakopane to oczywiście Krupówki i Wielka Krokiew. Jednak każdy rodzic wie, że dzieci to turyści wymagający, nie wystarczą im rozrywki, które nieraz zdołały usatysfakcjonować stereotypowego Gościa Zakopanego, raczącego się oscypkiem z żurawiną na Krupówkach. Nie mówimy, że jest w tym coś złego, po prostu w przypadku wakacji z dziećmi warto jest pomyśleć o czymś więcej.

Mnogość ciekawych i malowniczych szlaków daje ogromne możliwości na aktywne spędzenie urlopu z dziećmi. Dla rodziców, którzy pragną nauczyć swoje dzieci czynnego spędzania czasu, doskonałym rozwiązaniem będzie wycieczka do Doliny Kościeliskiej, Doliny Strążyskiej, nad Morskie Oko lub do Doliny Pięciu Stawów. Wszystkie te szlaki są zróżnicowane pod kątem trudności i czasu ich zdobywania, jak i pod względem widoków jakimi można cieszyć oko w trakcie wędrówki.

Wyprawa nad Morskie Oko to oczywiście najbardziej standardowa wycieczka, jednakże nie mniej ciekawa niż wszystkie inne z powyższych. Jest ona dobrą opcją dla rodziców z małymi dziećmi, ponieważ właściwie cała trasa wyłożona jest asfaltem co znacznie ułatwia poruszanie się z dzieckiem w wózku. Rodzicom nieco starszych dzieci i nastolatków możemy zaproponować nieco bardziej wymagające trasy, takie jak wspomniana wcześniej droga do Doliny Pięciu Stawów, do której dotrzeć można zbaczając z drogi do Morskiego Oka na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza. Jeśli obawiacie się dzieci będą zbyt zmęczone na drogę powrotną tego samego dnia można urozmaicić wycieczkę i wzbogacić ją o nocleg w schronisku! Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio wcześnie zarezerwować miejsca, ponieważ taka atrakcja cieszy się ogromną popularnością wśród turystów odwiedzających Zakopane.

Przy jakiejkolwiek wyprawie, zwłaszcza z dziećmi, zalecamy szczególną ostrożność. Dobrze jest przed wyjściem poinformować obsługę apartamentów w Zakopanem o swoich planach i przybliżonej godzinie powrotu.

Zabawa dla dzieci odpoczynek dla rodziców

Nieraz bywa tak, że rodzice są już nieco zmęczeni, natomiast dzieci tryskają niepohamowaną wręcz energią. Na takie sytuacje najlepszą radą jest znalezienie miejsca, w którym dzieci będą mogły w spokoju się wyszaleć, a rodzice, bacznie obserwując ich poczynania, odpoczną sobie przy filiżance kawy.

W Zakopanem bez problemu można znaleźć co najmniej kilka tego typu miejsc godnych uwagi. Możemy na przykład wybrać się na wspólny wypad do Aquaparku lub do jednego z licznych w Zakopanem parków linowych. W tego typu miejscach zazwyczaj istnieje wydzielona strefa gastronomiczna, gdzie rodzice mogą w spokoju odpocząć podziwiając wyczyny swoich pociech.

Dwa parki linowe znajdują się na Gubałówce, w związku z czym aktywne atrakcje można połączyć z podziwianiem górskich krajobrazów oraz spacerem pomiędzy stoiskami. Po wyszukaniu idealnych pantofli z parzenicą i zakupieniu odpowiedniej ilości oscypków możemy spokojnie udać się do parku linowego, który z pewnością spełni oczekiwania wszystkich aktywnych i rządnych przygód dzieci.

Kolebka kultury dla młodego odkrywcy

Podczas wycieczki do Zakopanego, czy to samotnej czy dziećmi, nie należy zapominać o jego olbrzymim bogactwie kulturowym. To niezwykłe miasto o bogatej historii, pełne ciekawych muzeów i galerii, które warto pokazać dzieciom, aby od najmłodszych lat zaznajamiały się z polska kulturą, tradycją i sztuką.

Bardzo ciekawym miejscem, zarówno dla dzieci jak i rodziców, jest teatr Witkacego, w którym grane są spektakle dla dzieci i dorosłych. Wartą odwiedzenia jest również Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Inne ciekawe muzea w Zakopanem to między innymi:

  • Muzeum Karola Szymanowskiego
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego
  • Muzeum Jana Kasprowicza
  • Muzeum Tatrzańskie

Wieczorny relaks we własnym gronie

Jeżeli zupełnie nie mamy pomysłu lub sił na bardziej aktywne spędzanie czasu lub jeśli pogoda nie jest dla nas łaskawa, zawsze możemy spędzić wspólnie czas we własnym towarzystwie. Apartament w Zakopanem w deszczowy dzień, ciepłe kakao i gry planszowe lub seans filmowy w rodzinnym gronie to także doskonały pomysł na spędzenie jednego z dni urlopu!

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga