Co robić w Zakopanem gdy pada deszcz?


Urlop zaplanowany, apartament w Zakopanem zarezerwowany, atrakcje obmyślone, plan działania i zwiedzania przygotowany. Wjeżdżasz w malowniczy rejon Podhala, już czujesz smak wolności i relaksu, gdy nagle otrzymujesz zimne powitanie – ścianę deszczu. Co wtedy? Co zrobić kiedy pogoda płata nam figle i krzyżuje tak skrupulatnie ułożone plany? Konieczna jest ich zmiana, ale tu nasuwa się kolejne pytanie - Co robić w Zakopanem, gdy pada deszcz? Oto nasza podpowiedź!

Oczywiście do Zakopanego przyjeżdżasz dla pięknych widoków, obcowania z naturą, rozruszania kości na szlakach... jednak deszcz może pokrzyżować te plany bardzo szybko. Pogoda w górach zmienia się bowiem błyskawicznie i słoneczny ranek w dolinie Zakopanego będzie piękny, a za kilka godzin, gdy będziesz już w połowie szlaku, może zmoczyć Cię do suchej nitki. Nie daj się zwieść pogodzie i gdy wychodzisz w góry, zawsze pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. A już na pewno zapomnij o zdobywaniu górskich szczytów w klapkach, japonkach czy szpilkach! To nie jest odpowiednie obówie na szlak.

Wracając do deszczowej pogody w Zakopanem. Kiedy pogoda pokrzyzowała Ci plany i misternie zaplanowany plan wyjazdu stanął pod znakiem zapytania, podpowiemy Ci co robić w Zakopanem gdy pada deszcz. Bowiem Zakopane to nie tylko natura, to wiele innych atrakcji, których możesz zakosztować mimo deszczu!

Gdzie zjeść w Zakopanem, gdy pada deszcz?

Zapewne wybierając Zakopane na kierunek swojej wycieczki, zrobiłeś to, ponieważ masz ochotę zakosztować dobrej miejscowej kuchni. Oscypek z żurawiną, dobra kwaśnica, chleb ze smalcem czy kawał porządnie wypieczonej baraniny - to obotwiązkowy punkt programu każdego wypadu do Zakopanego niezależnie od pogody. Jednak gdy pada deszcz, odnosi się wrażenie, że potrawy smakują jakos inaczej.

Na samych Krupówkach znajduje się kilka restauracji godnych polecenia: Restauracja Watra, Dobra Kasza Nasza, Karcma Zapiecek, Karczma Po Zbóju czy Gazdowo Kuźnia (kolejność przypadkowa). Wybór kuchni jest ogromny i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Z dziećmi warto zwitać do Restauracji Zakopiańskiej (kącik zabaw), Restauracji Czarci Jar (menu dla dzieci) czy Marzanny (menu dla dzieci).

Trochę kultury w Zakopanem

Podczas deszczowych dni można łatwo docenić bogactwo kulturowe Zakopanego. Muzea, teatry oraz inne ciekawe miejsca rozsiane są po całym mieście, dzięki czemu nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych można przemieszczać się miedzy nimi na piechotę.

Zaledwie kilometr od Krupówek znajduje się jeden z najważniejszych symboli Zakopanego – Willa Koliba. Jest to pierwszy dom wzniesiony w stylu Zakopiańskim, zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się tam Muzeum Stylu Zakopiańskiego, gdzie zobaczysz całą historię i rozwój tak dobrze nam obecnie znanej estetyki. Wnętrze muzeum oraz jego aranżacje są dziełem autorstwa Władysława Hasiora – jednego z najbardziej znanych artystów związanych z Zakopanem. Jego życie i twórczość poznasz dwa kilometry dalej, w Muzeum poświęconemu artyście.

Z muzeum szybko i sprawnie dotrzesz do kolejnego miejsca związanego z najbardziej znanym artystą Zakopiańskim – Teatru Witkacego, który mieści się przy ulicy Chramcówki 15. Inne ciekawe i warte odwiedzenia zakopiańskie muzea to także Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Sabałówka oraz wiele innych.

Atrakcje dla dzieci w Zakopanem, gdy pada deszcz

Gdy do Zakopanego podróżujesz klikuletnimi dziećmi, deszczowa pogoda to prawdopodobnie najgorszy scenariusz jaki sobie można wyobrazić. Oczywuiście można dać im telefon komórkowy do zabawy ale to nie rozwiązuje sprawy. Co zatem można robic z dziećmi w Zakopanem gdy pada deszcz? 

Jeśli my nie możemy iść do natury, niech natura przyjdzie do nas. Idealnym miejscem dla dzieci nie tylko rozrywkowym ale i edukacyjnym będzie wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Łączysz przyjemne z porzytecznym. Możesz też skorzystać z wizyty w Papugarni lub innych podobnych miejscach tego typu. Dzieci będą nie tylko zajęte ale i zachwycone! Warto wybrać się też do atrakcji archiektonicznej Dom do góry nogami, ale uwaga, to atrakcja na 5 minut.

Atrakcje dla dorosłych w Zakopanem, gdy pada deszcz

Skoro mamy już coś dla dzieci, to może teraz wspomnimi o atrakcjach dla dorosłych. Lubisz piwo? Pewnie tak, a czy miałes kiedyś okazję zakosztować. 

Termy są dobre na wszystko!

W czasie deszcze, kiedy szukamy ciekawej alternatywy okazuje się, że wcale nie musimy uciekać od wody! Bardzo popularne stały się ostatnio termy, które raz po raz wyrastają w okolicach Zakopanego. Termy to świetne miejsce na wypoczynek, zarówno bierny jak i ten aktywny. W takim miejscu zazwyczaj znajduje się kilka różnej wielkości basenów – wewnętrznych i zewnętrznych – sauna, jacuzzi, strefa spa a, także wydzielona część restauracyjna.

Najbardziej znane termy z dobrym dojazdem z Zakopanego to termy Bukowina, termy Chochołowskie i termy Bania. Ale żeby zasmakować wodnego szaleństwa nie trzeba jechać aż na termy. W Zakopanem jest Aqua Park, a hotele udostepniają gościom równiez z zewnątrz wejście na basen. 

Odpoczynek w apartamencie

Osobom szczególnie nie przepadającym za deszczową aurą oraz tym, którzy o wyjściu w taką pogodę nawet nie myślą proponujemy rezerwację odpowiedniego miejsca i zwykły rodzinny odpoczynek w apartamencie w Zakopanem. W pochmurny wieczór przy gorącej herbacie można nadrobić zaległości w rozmowie z najbliższymi, obejrzeć wspólnie film lub zagrać w rodzinną grę planszową. Apartamenty w Zakopanem dają wyjątkowo dużą swobodę, dzięki czemu leniwy wieczór w ich zaciszu wcale nie musi być nudny! Do dyspozycji jest tu także nowoczesna kuchnia, w której można przygotować rodzinną kolację, przekąski lub popcorn do filmu.

Miasto i góry w innym świetle

Jeśli żadna z powyższych opcji nam nie odpowiada i mimo wszystko kusi nas spacer po Krupówkach czy nawet wyjście w góry powinniśmy po prostu dać się skusić. Wszystkim zapominalskim, nasza recepcja oferuje mozliwość wypożyczenia parasola na okoliczność deszczowego spaceru. Oczywiście, zwłaszcza w górach zalecamy szczególną ostrożność i rozwagę, nie mniej jednak należy przyznać, że zarówno zdobywanie szczytów jak i spacer po Krupówkach w deszczu nabierają zupełnie innego charakteru. Atmosfera takiego spaceru daleka jest od gwaru turystycznego miasta, nabiera natomiast pewnej tajemniczości i spokoju, dlatego może czasem po prostu warto zmoknąć aby odkryć nowe oblicze znanych już miejsc!

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga