Zakopane z dziećmi


Zakopane z dzieckiem - czyli jak spędzić czas z większymi i mniejszymi pociechami w mieście u stóp Tatr?

Przed nami ostatnie dni wakacji. Jeśli planujecie odwiedzić Zakopane z dzieckiem poniżej kilka  inspiracji jak aktywnie spędzić czas w stolicy polskich Tatr i jej najbliższych okolicach.  

Zakopane z dziećmi to nie lada wyzwanie, wszystkim rodzicom, zależy bowiem, by jak najmilej  spędzić czas w górach, zapewniając dzieciom jak najwięcej wrażeń. Oprócz popularnych atrakcji,  które na każdym kroku oferuje górskie miasteczko, zdecydowanie warto udać się na spacer do  jednej z dolin lub wzniesień, które bez najmniejszego problemu odwiedzić możecie wraz ze swoimi  pociechami.  

Wśród miejsc, które polecamy na spacer, które sprawdzą się wtedy, kiedy odwiedzacie Zakopane z małym dzieckiem znajdują się: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Morskie Oko, Dolina Strążyska, Kalatówki, czy popularna kolejka na Gubałówkę.  

Dolina Chochołowska z dziećmi.  

Dolina Chochołowska to największa, najdłuższa i jednocześnie jedna z najpiękniejszych dolin znajdujących się w Tatrach. Ma około 10 kilometrów długości. Na starcie (na skraju doliny)  zobaczyć możemy tabliczkę informującą o tym, że czas przejścia wynosi niespełna dwie godziny.  Sugerujemy jednak, by na wycieczkę założyć więcej czasu. Dolina Chochołowska niegdyś była  głównym ośrodkiem pasterstwa. Znajduje się tam kilka szałasów, góralski bufet, prowadzi się tam  również sezonowy wypas owiec. W górnej części Polany Chochołowskiej znajduje się drewniana  Kaplica Jana Chrzciciela wybudowana w stylu góralskim. Zbudowano ją na potrzeby serialu  „Janosik” i pozostawiono do dziś. Dolina Chochołowska jest doskonałą odpowiedzią na pytanie  jakie wybrać miejsce na dłuższy spacer odzwiedzajać Zakopane z dzieckiem. Oprócz górskich widoków i regionalnego klimatu  spaceru, ogromnym atutem Doliny Chochołowskiej jest możliwość poruszania się po niej rowerami  oraz regularnie kursującą kolejką turystyczną. Wycieczkę można zaliczyć do łatwych polecamy ją szczególnie osobom początkującym odwiedzającym Zakopane z dziećmi.  

Dolina Kościeliska Zakopane.  

Dolina Kościeliska umiejscowiona jest niemal równolegle do Doliny Chochołowskiej. Cała Dolina  jest głębokim wąwozem ukształtowanym początkowo przez lodowiec, w końcu przez Potok  Kościeliski, który przed latami przez nią płynął. Wycieczka do tej Doliny to trasa idealna nawet dla  rodziców z maluchami w wózkach. Jest jedną z dłuższych propozycji na wycieczkę z dziećmi, która  pojawiła się w naszym zestawieniu - ma 9 km. Trasa, którą oferuje Dolina Kościeliska jest  przyjemna, raczej prosta, miejscami górzysta, przy tym niezwykle malownicza i ciekawa. Podczas  wędrówki podziwiać możemy liczne skały, jaskinie (wśród nich Jaskinia Mylna, Mroźna, czy  Raptawicka) i oczywiście typowo górską florę. W sercu Doliny Kościeliskiej, czekać Was będzie  klimatyczne i bardzo popularne Schronisko Ornak, w którym nie tylko odpoczniecie, ale będziecie  mogli skosztować góralskich przysmaków, wypić herbatę, czy po prostu rozkoszować się cudownymi widokami, których na polanie nie brakuje. Jeśli więc planujecie odwiedzić Zakopane z małym dzieckiem z czystym sercem polecamy Wam to miejsce. 

Morskie Oko Zakopane

Morskie Oko jest położone na wysokości 1395 m n.p.m., to największe jezioro w polskich Tatrach,  mówi się również, że jest jednym z najpiękniejszych na świecie i trudno się z tym nie zgodzić.  Ścieżka nad Morskie Oko to idealne miejsce na spacer z dziećmi, jest bowiem doskonale  przystosowana również dla dzieci podróżujących w wózkach. Trasa rozpoczyna się z Polany  Palenica, do której bez najmniejszego problemu dojechać możecie busem. Cała trasa jest  asfaltowa, wiedzie łagodnie pod górę i ma około 9 km, które pokonacie w około dwie i pół godziny.  Widok i górskie otoczenie, które czeka na końcu, są warte wędrówki. Nad Morskim Okiem, oprócz  zapierających dech w piersiach widoków i krystalicznie czystej wody jeziora, w której żyją pstrągi,  czekać na was będzie popularne w okolicach Schronisko, gdzie skosztować można między innymi  przepyszną, domową szarlotkę. 

Dolina Strążyska i wodospad Siklawica Zakopane.  

To przepiękna 3-kilometrowa trasa zwieńczona widokiem na Giewont, którą właściwie na całej  długości przecinają mostki nad Strążyskim Potokiem. Przed Dolinę prowadzi droga na szczyt  jednego z najbardziej rozpoznawalnych wzniesień na południu Polski zwanych “Śpiącym  Rycerzem”, co czyni ją bardzo popularną, szczególnie w sezonie. W trasie, koło 15 minut od  Polany Strążyskiej znajduje się 23 metrowy Wodospad Siklawica, gdzie dzieci spędzą dłuższą 

chwilę. Na samej polanie znajdziecie schronisko, w którym możecie odpocząć oraz zjeść coś ciepłego, wypić herbatę lub skosztować przepysznych góralskich ciast delektując się zapierającym  dech w piersiach widokiem. Cała trasa trwa około 40 minut i odpowiednia jest juz dla dzieci w  wieku 4-5 lat.  

Kalatówki Zakopane.  

Wycieczkę na Kalatówki rozpoczynamy z Kuźnic. Początkowo droga jest zupełnie prosta, potem  robi się nieco bardziej stromo. Podczas trasy do schroniska, umieszczonego na polanie do której  zmierzamy, miniemy malowniczo położony klasztor braci Albertynów wraz z małym muzeum,  kaplicą i pustelnią Alberta Chmielowskiego. Droga z Kuźnic do Kalatówek trwa około 40 minut, na  których stoi największy i najwyżej położony hotel górski PTTK. Mimo, że trasa jest krótka, to w  związku z wyższymi podejściami, polecamy ją na spacer z nieco starszymi dziećmi.  

Gubałówka z dzieckiem.  

Gubałówki nikomu nie trzeba przedstawiać. Charakterystyczne wzniesienie, u stóp którego leżą Krupówki. Dla dziecka wjazd na górę kolejką będzie niewątpliwie ogromną atrakcją, a widok na  Tatry ze szczytu na pewno zapadnie w pamięci nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom.  Znajdują się tu restauracje, kawiarnie i małe budki z regionalnymi pamiątkami z typowym dla  Zakopanego charakterem. Starsze dzieci mogą skorzystać z przejazdu kolejką grawitacyjną. Na  Gubałówkę warto wjechać, jednak spokojnie można to zrobić na koniec dnia pełnego rodzinnych  górskich wędrówek, których propozycje opisaliśmy powyżej.  

Przedstawione miejsca, to tylko część tego, co dla rodzin z dziećmi oferują polskie Tatry. Być może  wkrótce pokusimy się o rozszerzenie naszego bloga o kolejne warte odwiedzenia miejsca. Jeśli  więc nadal wahacie się jak spędzić ostatnie dni wakacji, szczerze polecamy Zakopane z dziećmi i  nocleg w regionalnej Willi Motylek (łącze kierujące do podstrony noclegi-zakopane), która dopełni góralski charakter wyjazdu. Alternatywnie polecamy też wpis weekend w Krakowie z dzieckiem.

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga