Zakopane – ciekawostki ze stolicy Podhala


Zakopane to miasto pełne atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc i urokliwych knajpek czy restauracji. Tysiące turystów odwiedza Zakopane każdego roku, korzystając z jego uroków i licznych rozrywek. Z pewnością jednak mało kto, z tak licznie odwiedzających to miasto zna chociaż niektóre z interesujących ciekawostek dotyczących Zakopanego.

O nazwach słów kilka

Nazwa Zakopane po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w dokumentach już w XVII wieku,  dokładnie w 1605 roku. Słowo to pochodzi od wyrazu kopane, które dawniej oznaczało obszar wykarczowany na polanę. Z nazwą miasta wiążę się także pewna historia. Otóż przed laty, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ulica Krupówki znajdowała się porośnięta sosnami polana. Pewien mężczyzna miał postanowić ową polanę wykarczować, czy jak to można nazwać inaczej – przekopać. Wkrótce zaczęto nazywać to właśnie miejsce kopane, a z czasem zakopane.

Wielu turystów zastanawia się także skąd wzięła się nazwa najpopularniejszej w mieście ulicy Krupówki. Tutaj historia jest o wiele prostsza i wiarygodniejsza niż legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie. W miejscu, gdzie obecnie mieści się ulica, znajdowała się niegdyś polana, należąca do rodziny Krupowskich. Nazwa ulicy pochodzi więc bezpośrednio od nazwiska dawnych właścicieli tego terenu.

Zakopane w liczbach

  1. Znana atrakcja turystyczna – kolejka na Gubałówkę – wybudowana została w roku 1938. Jej długość wynosi 1298 metrów, a czas w jakim pokonuję trasę to 3 minuty. Wagon kolejki może pomieścić 120 osób.
  2. Zakopane to najwyższej położone miasto w Polsce. Jego położenie waha się pomiędzy  750 a 1126 m n.p.m. Tutaj znajduje się także najwyżej położona w Polsce restauracja – Honielnik.
  3. Powstanie Zakopanego datuje się na rok 1578; przyjmuje się, że to król Stefan Batory wydał prerogatywę osadniczą. Natomiast 60 lat temu, w 1933 roku Zakopane uzyskało prawa miejskie.
  4. Pierwsza parafia w mieście powstała w roku 1845. Pierwszym proboszczem Zakopanego był ks. Józef Stolarczyk.
  5. Placówki terapeutyczno-turystyczne powstały w Zakopanem pod koniec XIX wieku. W roku 1875 w Kuźnicach doktor Ludwik Ganczarski otworzył pierwszą z nich.
  6. W Zakopanem znajduje się ok. 12 różnych muzeów i galerii sztuki.

Miasto o wielu twarzach

Zakopane to niezwykle ciekawe miejsce, na którego dogłębne poznanie potrzeba zdecydowanie sporo czasu. To kolebka kultury i historii Polski, ale także miejsce gdzie można podziwiać piękne widoki czy spróbować specjałów kuchni regionalnej, które występują tylko tutaj. Tak jest w przypadku oscypka, który jest serem wędzonym wytwarzanym z solonego mleka owczego wyłącznie na terenie Tatr. Oprócz oscypka, warto też spróbować pozostałych dwóch serów: Bryndzy i Bundzu.

Gdzie nocować w Zakopanem?

Przy tak intensywnym poznawaniu miasta ważne jest aby zapewnić sobie dobry nocleg w Zakopanem. Miejsce, w którym można odpocząć po całym dniu zwiedzania czy zjeść kolację z bliskimi. Takim miejscem może być nasz, które dzięki swojemu kompleksowemu wyposażeniu i dobrej lokalizacji gwarantują w pełni udany pobyt w tym pełnym ciekawych miejsc i historii mieście - Zakopane.

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga