Nocleg w Zakopanem i górskie wycieczki


Nocleg w Zakopanem to opcja, którą wybiera wielu z nas. To popularne, turystyczne miasto, w którym nie brak ciekawych miejsc i atrakcji. Niektórzy wynajmują apartament w Zakopanem i obierają tradycyjną ścieżkę wycieczki – Krupówki, Gubałówka, oscypek z żurawiną czy grzaniec góralski, inni – szukają bardziej nietypowych miejsc, zastanawiając się co zwiedzić w Zakopanem. Jest także grupa turystów, którzy – choć nocują w Zakopanem – w samym mieście  nie planują spędzić wiele czasu. Dla tych właśnie z Państwa przygotowaliśmy krótki poradnik na temat najpopularniejszych szlaków górskich w pobliżu Zakopanego ze szczególnym uwzględnieniem Doliny Białego, zlokalizowanej zaraz obok naszych apartamentów!
Tatry to ogrom możliwości dla miłośników górskich wycieczek, zarówno tych mniej wymagających, jak i tych przeznaczonych dla bardziej doświadczonych. Przedstawiamy kilka wybranych szlaków.

Morskie Oko – obowiązkowy punkt wycieczki

Morskie Oko to niemal obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zakopanego. Jest to mało wymagająca trasa, którą pokonać może nawet osoba mało doświadczona w górskich wyprawach. Niemal całą trasę możemy przejść asfaltową drogą, co znacznie ułatwia jej pokonanie. Podczas przejścia możemy raczyć się pięknymi widokami, rozpościerającymi się dookoła. Zdobywaniu Morskiego Oka towarzyszą widoki na takie niezwykłe pomniki natury jak Wodogrzmoty Mickiewicza, Rysy czy Mięguszowieckie Szczyty. Trasa ta jest jednak bardzo popularna, w związku z czym dziennie przewija się przez nią nawet kilka tysięcy turystów, co może być pewnym mankamentem tej ścieżki. 

Aby rozpocząć zdobywanie Morskiego Oka należy dotrzeć do parkingu przy Palenicy Białczańskiej. Można dostać się tam samochodem lub komunikacją miejską. Zakopiański bus dociera tam w około 30-40 minut, a przejazd to koszt kilkunastu złotych. 

Zdobywanie śpiącego Rycerza czyli wspinaczka na Giewont

Trasa na Giewont to zdecydowanie większe wyzwanie niż zdobycie Morskiego Oka, co nie znaczy, że porywać się na nią mogą jedynie wyćwiczeni i doświadczeni miłośnicy górskich wspinaczek. Należy jednak pamiętać, aby do takiej wyprawy dobrze się przygotować – istotne jest przygotowanie fizyczne, ale także odpowiedni sprzęt, ubiór i zapas wody lub – zwłaszcza z sezonie zimowym – ciepłego napoju, na przykład herbaty. Różnica wysokości na trasie to około 900 metrów, a całkowity czas przejścia to blisko 7 godzin. Warto także wiedzieć, że mimo swojej popularności, Giewont jest szczytem dość niebezpiecznym, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach, takich jak deszcz czy śnieg.

Trasa ta jest jednak zdecydowanie warta wysiłku. Giewont to jeden z najpiękniejszych polskich szczytów o bogatej historii. Kształtem przypomina on leżącego człowieka, którym – według legendy – jest śpiący rycerz, czuwający nas Polską. Góra bogata jest w piękną florę, a na trasie nierzadko spotkać można dostojne kozice. Szczyt zdobi monumentalny metalowy krzyż wzniesiony w 1901 roku, z inicjatywy Kazimierza Kaszelewskiego, będącego wówczas zakopiańskim proboszczem. Cała konstrukcja ma aż 15 metrów wysokości. 

Podczas całej wyprawy absolutnie nie wskazane jest zbaczanie z trasy. Należy cały czas trzymać się wyznaczonej ścieżki aby móc cieszyć się pięknymi widokami, jednocześnie nie narażając się na niebezpieczeństwo. 

Dolina Białego

Wszystkim Gościom serdecznie polecamy Dolinę Białego. Ta zaczynająca się 400 metrów od Willi Motylek ścieżka urzeka swoją urodą, jednocześnie nie stawiając wysokich technicznych wymagań. Zaraz z zakończeniem asfaltu zaczyna się ubita dróżka wokół której cały czas ciągnie się potok. Tak idąc dojdziemy do Ścieżki nad Reglami oraz pięknego punktu widokowego Sarnia Skała. To jescze nie koniec atrakcji - dalej idąc ścieżka trafimy na Polaną Strążycką, skąd łatwo trafić do wodospadu Siklawica, jeżeli natomiast zejdziemy ze ścieżki, trafimy do samego centrum Zakopanego. Scieżką da się dojść nawet do samego Giewontu!

Dobre przygotowanie i właściwa regeneracja

Niezależnie od trudności trasy jaką wybierzemy, zawsze należy się do niej dobrze przygotować. Odpowiedni strój i obuwie oraz zapas żywności i wody to podstawa, warto także sprawdzić w przewodniku lub Internecie trudność wyprawy, aby mieć pewność, że jej podołamy.

Po męczącym zdobywaniu górskich szczytów dobrze jest móc odpocząć w komfortowym miejscu. Przytulne apartamenty w Zakopanem sprzyjają regeneracji po całodziennej wyprawie. 

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga