Jakie termy warto odwiedzić podczas jesiennego pobytu w Zakopanem?


Jesień, Zakopane i Wy, czyli jakie termy warto odwiedzić podczas jesiennego pobytu w Zakopanem?

Nastała jesień. To wyjątkowy czas w polskich górach. Wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na ferie barw, którą w tym okresie do zaprezentowania ma zakopiańska flora. Po drugie, temperatury są przyjemne i sprzyjają spacerom, czy wysokogórskim wędrówką, po trzecie, w górach zrobiło się spokojniej, ruch turystyczny nieco ustał w związku z końcem wakacji. Wszystko to śmiało pozwala stwierdzić, że jesień to doskonały czas na przyjazd do Stolicy Polskich Tatr dla osób podróżujących samemu, lub grup bez dzieci, więc jeśli w głowie kołaczą wam słowa „zakopane”, „jesień” , „relaks” to mamy dla was kilka propozycji.

O jesiennych spacerach i ich destynacjach pisaliśmy w poprzednim blogu. Dzisiaj mamy dla was kilka propozycji na spędzenie czasu po wspomnianych wędrówkach - jako jedną z opcji proponujemy Wam wizytę w jednych z dostępnych w okolicach Zakopanego term.

Termy. Choć najstarsze powstały w II w.p.n.e. w Pompejach nie różniły się bardzo od tych obecnych. Tak, jak współcześnie, był to zespół obiektów usytuowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich o określonych godzinach, gdzie głównymi częściami term były baseny z ciepłą, zimną i gorącą wodą, łaźnie parowe, a także sale do masażu i wypoczynku. Zaopatrywane były w źródlaną wodę. Służyły one celom relaksacyjnym, towarzyskim i zdrowotnym.

Na południu Polski dostępnych jest kilka tego typu kompleksów, wszystkie położone są niedaleko Zakopanego, więc w decyzji, które z nich odwiedzić pomoże Wam nasz subiektywny przegląd. Więc jeśli jako najbliższą destynację na odpoczynek wybieracie Zakopane, jesień i jej uroki poczujecie tylko na szlakach, ale i podczas wieczornego relaksu na termach.

Termy Chochołowskie.

Zacznijmy od term Chochołowskich. Uznawane są za jedne z największych w Polsce. To prawie 3 tysiące m2 wody! W Chochołowskich Termach do dyspozycji mamy: gejzery, rwącą rzekę, sztuczną falę, stanowiska do hydromasażu i oczywiście baseny wewnętrzne i zewnętrzne z drinkbarami serwującymi koktajle, które wypić możecie nie wychodząc z wody. Ci, którzy wolą aktywny wypoczynek mogą zagrać w siatkówkę i koszykówkę wodną lub popływać w basenie sportowym. Na poszukiwaczy mocnych wrażeń czekają zjeżdżalnia z zapadnią oraz dwie zjeżdżalnie pontonowe. W chwili relaksu pomoże ciekawa i najnowocześniejsza z dostępnych na Podhalu strefa saun. Usytuowanie na drugim piętrze budynku daje możliwość niezakłóconego odpoczynku w intymnej atmosferze. Do dyspozycji mamy saunę BIO z jałowcem, sauny suche, łaźnie parowe i aromatyczne, sauny na podczerwień, czy góralską chatę, oferującą seanse z widokiem na las. Goście mogą schłodzić się w zewnętrznej i wewnętrznej niecce z zimną wodą, beczce chłodzącej oraz skorzystać z lodopadu. Główną część kompleksu polecamy więc osobom, którym nie przeszkadza duża ilość osób i hałas. Miłośnicy docenią stres saun, ta część kompleksu robi bowiem naprawdę dobre wrażenie. Chochołowskie Termy oferują możliwość zakupu różnych konfiguracji biletów, możecie więc wybrać dokładnie te części kompleksu, z których zamierzacie skorzystać.

Terma Bania.

Drugimi pod względem popularności termami w okolicach Zakopanego jest Terma Bania zlokalizowana w Białce Tatrzańskiej, około 20 km od Zakopanego. Termy podzielone są na trzy niezależne strefy, dzięki czemu wybrać możecie dokładnie tę część kompleksu, na której wam zależy. Pierwszą strefą, którą oferuje Terma Bania jest strefa zabawy. Jest to strefa dostępna dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Jeśli więc szukacie relaksu i odprężenia odradzamy tę część, idealne będą jednak dwie pozostałe strefy, które oferuje Terma Bania. Strefa relaksu, z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi, jacuzzi i hydromasażem. Choć strefa przewidziana jest dla osób powyżej 16. roku życia, czasem można tam jednak spotkać dzieci, jest ich jednak niewiele i nie przeszkadzają w wypoczynku. Ostatnią strefą jest rozbudowana strefa saun. Tutaj czas już płynie zupełnie inaczej. Przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych gości term. Posiada basen i wyjątkową góralską saunę zewnętrzną, łaźnię parową, grotę kamienną, saunę fińską, basen z masażem stóp, drink bar oraz strefę relaksu. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji są rytuały saunowe, które odbywają się 7 dni w tygodniu, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem w godz: 12:00, 14:00, 16:00, 17:00 (seans wyłącznie dla Pań), 18:00 (seans dymny), 19:00, 20:00, 21:00 (seans mroźny z kryształkami mentholu). Rytuały są bezpłatne, dostępne w ramach biletu do saunarium. Bilety do Termy Bania możecie kupić na kilka stref lub na wybraną. Jest więc możliwość ich łączenia, lub skorzystania z części najodpowiedniejszej dla naszych preferencji.

Termy Szaflary.

Kolejnym miejscem na mapie podhalańskich term są Termy Szaflary Mimo mniejszej popularności niż pozostałe opisywane przez nas, termy te, oddają do dyspozycji gości cztery baseny z wysoko zmineralizowaną wodą termalną z najlepszą mineralizacją wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych na Podhalu. Temperatura wody utrzymywana jest w zakresie 30 - 38 stopni Celsjusza. Łączna powierzchnia lustra wody wynosi 970 m2. Termy ferują cztery baseny: dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne, trzytorową zjeżdżalnię rodzinną oraz brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią. Baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu takich jak bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej szerokimi i wąskimi strumieniami wody. Osoby spragnione wrażeń znajdą tu zjeżdżalnię o długości ponad 55 metrów. Tak jak w przypadku pozostałych miejsc, również na terenie Term Szaflary znajduje się saunarium. W ofercie znajdziecie saunę fińską, infrared, ziołową, aromaterapeutyczną oraz parową. Termy Szaflary są dużo mniejsze i oferują o wiele mniej możliwości od innych dostępnych na Podhalu, jeśli jednak jesteście znudzeni wizytami w tych najbardziej popularnych miejscach i w Termach Szaflary znajdziecie coś dla siebie za najbardziej przystępną w porównaniu do innych miejsc cenę.

Gorący Potok.

Gorący Potok to kompleks kilkunastu basenów zewnętrznych z naturalną, surową wodą siarkową. Dla gości udostępnionych jest 21 niecek basenowych o różnej charakterystyce – fontanny, masaże wodne i gejzery, zjeżdżalnie, park linowy i ścianka wspinaczkowa oraz strefa dziecięca. Baseny napełnione są siarkową wodą termalną o temperaturze 34-40°C, dlatego nawet w zimowe dni można doświadczyć niepowtarzalnego relaksu. Gorący Potok oferuje również strefę saun. Jako uzupełnienie termalnego relaksu w strefie SPA znajduje się bogata oferta nietuzinkowych kąpieli w nieckach z wodą o zwiększonej zawartości siarki, kąpieli borowinowych, masaży i zabiegów kosmetycznych. Na terenie Term Gorący Potok znajduje się restauracja Beef Master, której specjalnością są steki z wołowiny z różnych regionów świata. Termy charakteryzuje przede wszystkim fakt, że właściwie całość, również szatnie, mieści się na zewnątrz, co może być plusem, ale czasem równieżminusem, zwłaszcza przy niższych temperaturach. I choć atrakcji jest wiele, to do wszystkich przechodzimy spacerując po otwartym terenie. Na miejscu jest dość głośno i mocno młodzieżowo, jeśli więc szukacie takiego klimatu na spędzenie czasu polecamy Gorący Potok. Jeśli jednak preferujecie relaks i wyciszenie, sugerujemy skorzystać z innych dostępnych na Podhalu term.

Termy Bukovina.

W Termach Bukovina znajdziecie baseny rekreacyjne i pływackie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Położone są z dala od zgiełku, w otoczeniu podhalańskich lasów, które możecie podziwiać z basenów zewnętrznych. Na terenie Term Bukovina znajduje się 8 saun (m.in. sauny fińskie, łaźnie parowe, kabinę na podczerwień) oraz strefa komfortu i wyciszenia, łaźnie parowe, jak również jacuzzi i kilka ciekawych wodnych zjeżdżalni! Organizowane są tutaj cykliczne Noce Basenów, które zapewniają dobrą zabawę w wodzie, przy dźwiękach muzyki klubowej, z udziałem najlepszych Dj-ów z całej Polski. Oprócz basenów i jacuzzi z wodą termalną Termy Bukowina oferują strefę leczniczą z wodą siarczkową i solankową, a także duży basen z hydromasażem dostępny na piętrze budynku. W trakcie dnia termy polecamy osobom starszym, ceniących strefę leczniczą, którą oferują termy oraz ich spokojny i wyciszający klimat. Wieczorne Noce Basenów, które oferuje to miejsce idealne z kolei będą dla młodszych osób chętnych na spędzenie klubowego czasu w wodzie.

Podsumowując. Podhale to naprawdę perełka na mapie term w Polsce. Oferują bowiem wiele miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Osobom kochającym saunowanie polecamy wizytę w Termach Chochołowskich lub Termie Bania - to również doskonałe miejsce dla osób ceniących relaks i klimatyczną atmosferę. Osobom lubiącym aktywne spędzanie czasu proponujemy strefę zabawy na Termach Bania lub Termy Chochołowskie. Osobom lubiącym młodzieżowy i bardziej dyskotekowy charakter term - Gorący Potok oraz Noce Basenów na Termach Bukovina. Z kolei dla osób szukających czegoś nowego - Termy Szaflary. Dobrze pamiętać, że wszystkie te miejsca są często odwiedzane i oddalone od centrum Zakopanego od kilkunastu do dwudziestokilku kilometrów, dlatego polecamy, by pobyt zaplanować w Zakopanem, tak, aby móc nie tylko skorzystać z uroków term, ale i innych, wartych odwiedzenia miejsc czy atrakcji na Podhalu. Idealną opcją będzie więc pobyt w klimatycznych apartamentach ApartArt Zakopane! Jesień to idealny moment na pobyt, który nie tylko dopełni wyjazdu, ale pozwoli wam na ciekawsze i bardziej różnorodne spędzenie czasu. Do dyspozycji oddajemy kilkanaście w pełni wyposażonych apartamentów. Jesteśmy przekonani, że każdy z Was znajdzie apartament idealny dla siebie, a nasz personel chętnie podpowie co jeszcze możecie zobaczyć podczas swojego pobytu w Zakopanem i jak najlepiej spędzić czas! Mamy nadzieję, że jeśli kolejny raz pomyślicie o słowach „zakopane”, „jesień”, czy „relaks” to skojarzycie je z naszymi propozycjami.

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.


Powrót do bloga