Krokusy w Tatrach, czyli co warto wiedzieć planując wyjazd.


Krokusy w Tatrach, czyli co warto wiedzieć planując wyjazd.

Nastała jedna z najpiękniejszych pór roku - wiosna. Astronomiczna rozpoczęła się 20 marca, dzień później kalendarz wskazał wyczekiwany koniec astronomicznej zimy. Wiosenne akcenty obserwować mogliśmy  jednak nieco wcześniej. Coraz wyższe temperatury, więcej słońca i dłuższe dni sprawiły, że na drzewach zaczęły pojawiać się pierwsze pączki, trawa zaczęła się zielenić, a ptaki nieco głośniej niż wcześniej, świergotać. Takie okoliczności przyrody skłaniają nas do coraz częstszych spacerów i korzystania z dobrodziejstw natury. Nic dziwnego. Po długiej zimie, każdy z nas potrzebuje wziąć głęboki oddech i rozpocząć nowy okres jak najlepiej to możliwe.

Jeśli mowa o wiośnie na południu Polski, nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowej ferii barw, którą co roku fundują nam krokusy w Dolinie Chochołowskiej. Ten wyjątkowy spektakl przyrody co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów, którzy na żywo chcą zobaczyć krokusy w Tatrach.

Na pytanie kiedy kwitną szafrany, bo taka jest prawidłowa nazwa popularnych w języku potocznym krokusów, jak najlepiej zaplanować wycieczkę oraz co krokusowy patrol, odpowiemy w naszych wpisie. 

Kiedy kwitną krokusy w Tatrach?

Na pytanie kiedy kwitną krokusy w Tatrach nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdego roku pojawiają się bowiem w nieco innym czasie. Zależy to bowiem od wielu czynników, przede wszystkim od temperatury i pokrywy śnieżnej, która spadła na tatrzańskie doliny podczas zimowych miesięcy. 

Na początku wiosny, czyli mniej więcej w pierwszym kwartale roku, w wyższych partiach gór zazwyczaj nadal zalega śnieg. W pierwszych tygodniach wiosny najpiękniej i najbezpieczniej jest więc niżej – w dolinach i na polanach, gdzie w okolicach marca zaczynają kwitnąć jedne z pierwszych wiosennych kwiatów - krokusy. Termin ten nie daje jednak gwarancji, że w dolinach zobaczymy połacie fioletowych kwiatów. Na ten moment przyjdzie nam bowiem trochę poczekać… Aby krokusy mogły pokazać się w pełnej okazałości większość śniegu musi bowiem stopnieć,  dzięki czemu naszym oczom ukazać się mogą krokusy w Tatrach. 

Przed wycieczką warto sprawdzać informacje na portalach górskich i profilach społecznościowych schronisk turystycznych, które na bieżąco aktualizują informacje. Krokusy to wiosenna wizytówka i prawdziwa duma Tatr. Gdy tylko więc zaczynają kwitnąć, Podhalanie chwalą się nimi w internecie.

Krokusy w Tatrach. Gdzie zaplanować wycieczkę?

Jeśli mowa o tym, gdzie zaplanować wycieczkę, żeby móc zobaczyć krokusy w Tatrach, trzeba wspomnieć o Dolinie Chochołowskiej. Jeśli bowiem myślimy o szafranach, to na myśl od razu przychodzi właśnie ta Dolina. Nic dziwnego, kwiatowe dywany wyglądają tam naprawdę zjawiskowo. 

Aby zobaczyć krokusy w Dolinie Chochołowskiej należy rozpocząć wycieczkę od Siwej Polany. Trasa do schroniska na Polanie Chochołowskiej ma 7,5 km w jedną stronę. Jej przejście, spokojnym krokiem, zajmuje niewiele ponad 2 godziny. Planując wycieczkę, której celem są krokusy w Doliny Chochołowskiej, musimy jednak wziąć pod uwagę, że w Dolinie nie będziemy sami. Dla zwolenników mniej popularnych miejsc, proponujemy spacer na: Kalatówki, Polanę Biały Potok, Polanę Huciska, Polanę Olczyska, czy Ścieżkę pod Reglami. Nie tak licznie, ale tam z pewnością również zobaczycie pierwsze oznaki wiosny w postaci fioletowych szafranów. 

Warto pamiętać, że pobyt w tym czasie w Zakopanem warto zarezerwować odrobinę wcześniej, zakopiańskie obiekty noclegowe cieszą w tym czasie dużą popularnością i zarezerwowane są często na długo przedtem.

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej, jak dojechać.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, aby zobaczyć krokusy w Dolinie Chochołowskiej, wycieczkę najlepiej rozpocząć z Siwej Polany. Z łatwością można tam dojechać z Zakopanego busem, lub samochodem. Tuż przy trasie znajdują się liczne parkingi, gdzie komfortowo można zostawić swój pojazd. 

Trasę do Doliny Chochołowskiej, można pokonać na kilka sposobów: spacerem, rowerem, który można wypożyczyć w okolicach parkingów znajdujących się przy Polanie lub dojechać kolejką turystyczną do Polany Huciska, która położona jest mniej więcej w połowie szlaku, a potem ok. 3 km piechotą, szeroką i komfortową trasą. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, my z całego serca namawiamy jednak do przejścia trasy pieszo. 

Krokusowe patrole, czyli o czym należy pamiętać.

Co roku, w okolicach daty kwitnienia Krokusów, w Tatrach pojawiają się “Krokusowe patrole". Powstały one po to, by chronić ten wyjątkowy  spektakl przyrody i nie dopuścić do zniszczenia kwiatów. Wolontariusze pilnują, by krokusy nie padły ofiarą własnego uroku i nie zostały zadeptane przez żądnych wrażeń turystów. Wolontariusze współpracujący ze strażą parku pilnują, by turyści nie wychodzili na polanę, nie śmiecili, nie kładli się na połaciach kwiatów, nie hałasowali i poruszali się wyłącznie wytyczonym szlakiem. Wprowadzanie i respektowanie zasad Parku Narodowego jest niezbędne, by móc chronić przyrodę i cieszyć się jej dobrodziejstwami jak najdłużej.

Garść porad dla osób wybierających się zobaczyć Krakusy w Dolinie Chochołowskiej?

  • Aby uniknąć tłumów, podczas wycieczki na krokusy w Tatrach wybierzcie się do Zakopanego poza weekendem. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się widokami w komfortowych warunkach.
  • Jeśli wasz pobyt poza weekendem z jakiegoś powodu nie jest możliwy, sugerujemy zacząć wycieczkę we wczesnych godzinach porannych. 
  • Uważajcie na kwiaty! Krokusy są bardzo delikatne, już nieuwaga doprowadzić może do ich zniszczenia. 
  • Respektujcie zasady obowiązujące w Parku Narodowym!
  • Zarezerwujcie swój pobyt wcześniej. W tym czasie obiekty noclegowe w Zakopanem mają większe obłożenie. 
  • Podczas spaceru starajcie się zrelaksować i czerpać z uroków przyrody jak najwięcej! Przebywanie na łonie przyrody potrafi być nie tylko uspokajające, ale i regenerujące dla organizmu i zmęczonego zgiełkiem codziennego życia, umysłu.

 

Mamy nadzieję, że nasz wpis nieco rozjaśnił wam kwestie, które warto wiedzieć, i o których warto pamiętać planując wycieczkę do Zakopanego, której celem są krokusy w Tatrach. Dla osób planujących kilkudniowy wyjazd przygotowaliśmy specjalny 10% kod rabatowy: KROKUSY, który możecie wykorzystać rezerwując swój pobyt w Apartamentach ApartArt w Zakopanem.

 

 

Aleksandra Ritter

Studentka stosunków międzynarodowych i administracji, pasjonatka kultury i sztuki. W wolnych chwilach odkrywa nieznane zakątki Małopolski, podróżując z aparatem po Krakowie i jego okolicach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka publikując na łamach lokalnej gazety cykle "Pamiętniki z podróży". W ApartArt publikować będzie cykle o tematyce podróżniczej i poradnikowej.

Zobacz także inne wpisy dotyczące tego miasta:

 


Powrót do bloga